இளையராஜா பற்றி அ.மார்க்ஸ் + ‘தீராநதி’ அவதூறுகள்

maestro

தில்லை நடராஜன் மீது தீராத பத்தி கொண்டு இந்து மத அபிமானியாக – அப்பாவியாக வாழ்ந்தவர் நந்தனார். இருந்தும், `தீண்டப்படாதவர் யார்? அவர்கள் எவ்வாறு தீண்டப்படாதவர் ஆயினர்?’ என்ற நூலில் டாக்டர் அம்பேத்கர், முதல் பக்கத்திலேயே பின்வருமாறு அறிவிக்கிறார்:

`தீண்டப்படாதவரிடையே பிறந்து நமது பக்தியாலும், ஒழுக்க நலன்களாலும் அனைவரின் பெருமதிப்பைப் பெற்று புகழ்மிகு திருவருட்செல்வர்களாகத் திகழ்ந்த -நந்தனார், ரவிதாஸ், சொக்கமேளர் ஆகிய மூவர் நினைவுக்கு உரிமையாக்கப்பட்டது.’

புகழ்பெற்ற நடிகையும், பாடகியுமான கே.பி. சுந்தராம்பாள், சத்தியமூர்த்தி அய்யரோடு சேர்ந்து கொண்டு தந்தை பெரியாரையும், அவரது இயக்கத்தையும் மேடைதோறும் ஏறி திட்டித் தீர்த்தவர்; காங்கிரசுக்கு ஆதரவாகப் பிரச்சாரம் செய்தவர். அப்படியிருந்தும் பார்ப்பனப் பத்திரிகைகள், அவரது ஜாதியைக் குறிப்பிட்டுக் கேவலமாக எழுதியபோது, அதைக் கடுமையாகக் கண்டித்து, கே.பி.சுந்தராம்பாளை ஆதரித்தவர் பெரியார்.

இதுதான் பெரியார்-அம்பேத்கரின் சமூக நீதி அரசியலின் அடிப்படை. இந்த அடிப்படையில்தான், இளையராஜா பற்றிய டாக்டர்  கே.ஏ. குணசேகரனின் விமர்சனக் கட்டுரையை ‘தலித் முரசு’ வெளியிட மறுத்தது. இது சமூக நீதி அரசியலின் பால பாடம்.

ஆனால், ‘இசை குறித்தும் எனக்குத் தெரியும்’ என்கிற தொனியில் – ‘இனி இளையராஜா எப்படி இசையமைக்க வேண்டும்’ என்று சொல்லுமளவிற்கு அ.மார்க்சின் அறியாமை, ‘தீராநதி’ கட்டுரையில் கொடிகட்டிப் பறந்தது. கூடவே திரித்தலும், பொய்த்தகவல்ககளும் இணையாகப் பறந்தன.

எடுத்துக் காட்டாக, `வேதம் புதிது போன்ற படங்களில் அவரின் சிறந்த திரை இசைகள் பல சமஸ்கிருத சுலோசங்களோடு குழைந்து வெளிப்பட்டதை மறந்து விட இயலுமா? இவற்றைக் கேட்கிற செவிகளுனூடாக ஏற்படுகிற உணர்வலைகள் எத்தன்மையானவை?` என்கிறார் அ.மார்க்ஸ்.

1. `வேதம் புதிது’ படத்தின் கதையமைப்புக்கு அப்படித்தான் இசையமைக்க வேண்டும். (‘கல்லூரி பாடத்திட்டம் பிற்போக்குத் தனமாக இருக்கிறது; அதை நான் போதிக்க மாட்டேன்’ என்று எந்த முற்போக்குப் பேராசிரியரும் முரண்டு பிடிப்பதில்லை.)

2. அந்தப் படத்திற்கு இசையமைத்தவர் இளையராஜா அல்ல. தேவேந்திரன்.

கட்டுரையின் இன்னொரு இடத்தில், `நாட்டுப்புற இசையைக் கூட அவர் சாஸ்திரியப் படுத்துகிறார். `பாடறியேன்… படிப்பறியேன்… எனத் தொடங்கி ‘மரி மரி நின்னே’ என முடியும் அவரது புகழ் பெற்ற திரை இசை” என்கிறார் அ. மார்க்ஸ்.

இளையராஜா மீதான இந்த அவதூறு அப்பட்டமான திரித்தலினால் வருவது. ‘பாடறியேன்… படிப்பறியேன்..’ என்கிற நாட்டுப்புறப் பாடலில் இருந்துதான் உங்களின் சாருமதி ராகம் வந்தது என்பதைதான் ‘மரி மரி நின்னே…’ வில் அவர் நிரூபித்தார்.

தாழ்த்தப்பட்டவர், நிறைந்த பக்தியோடு கோயிலின் கருவறைக்குள் நுழைந்து, கடவுள் மீது கை வைக்க ஆசைப்பட்டது மாதிரி, மிகவும் புனிதமானது கர்நாடக சங்கீதம், தெய்வாம்சம் பொருந்தியது, அதில் ஒரு திருத்தம் கூட செய்யக் கூடாது?’ என்று சனாதனவாதிகள் கொண்டாடிய அதே வார்த்தைகளோடும், அதே பக்தியோடும் உள்ளே சென்று, அந்தப் புனிதத்தில் கை வைத்து – ‘இதில் புனிதமும் இல்லை, புண்ணாக்கும் இல்லை’ என்று தன் இசையால் அந்தப் புனிதத்தை நடுத்தெருவில் போட்டுடைத்தார் இளையராஜா.

‘மரி மரி நின்னே…’ இந்தக் கீர்த்தனையை தியாகய்யர் காம்போதி ராகத்தில்தான் இயற்றி இருந்தார். ஆனால், இளையராஜா தன் அசாத்தியமான, துணிச்சலான இசைத் திறமையால், காம்போதியில் இருந்து ‘மரி மரி நின்னே…’ என்ற வார்த்தைகளை மட்டும் உருவி சாருமதியில் தான் உருவாக்கிய ராகத்தில் இட்டு நிரப்பினார்.

ஆம், தியாகய்யரையே மெட்டுக்குப் பாட்டெழுத வைத்தவர் இளையராஜா. சனாதன ஆதரவாளர் என்று சொல்லப்படும் இளையராஜாவின் இந்தச் செயலுக்கு, அவரைக் கொலை செய்யும் அளவுக்கு கோபத்தில் இருந்தனர் சனாதனவாதிகள் என்பது, சனாதன எதிர்ப்பாளரான அ.மார்க்சுக்கு எப்படித் தெரியாமல் போனது?

(உண்மையான பக்தியோட கோயிலுக்குள் நுழைய முயற்சித்த நந்தனைத்தானே கொளுத்தினார்கள். ஆம், நந்தன் தன்னை அறியாமலே செய்த கலகம் அது.)

***

எஸ்.என்.சுப்பையா நாயுடு, சுதர்சனம், ஜி.ராமநாதன், கே.வி.மகாதேவன், எம்.எஸ்.விஸ்வநாதன், சங்கர்-கணேஷ், இப்படி எல்லா இசையமைப்பாளர்களும் திரை இசைப் பாடலை கர்நாடக சங்கீத அடிப்படையில் தான் அமைத்தார்கள். அதன் தொடர்ச்சியாகத்தான் இளையராஜாவும் அதைச் செய்தார்.

மேற்சொன்ன அனைவரும் கர்நாடக இசை மரபுக்குள்ளேயே அடக்கி வாசித்தவர்கள். இளையராஜா ஒருவர்தான் திமிறி நின்றவர்.

அது மட்டுமின்றி, ‘தோடி, காம்போதி போன்றவை மிகக் கடினமான, உயரிய ராகங்கள். அதை மிக எளிமையாக எவனாலும் கையாள முடியாது’ என்ற மிரட்டலோடு இறுமார்ந்த கூட்டத்தைக் கேலி செய்வதுபோல் அந்த ராகங்களை மிகச் சாதாரணமாகக் கையாண்டு அதில், பம்பை, உடுக்கை, பறை போன்ற தமிழர் இசைக் கருவிகளை மிக அதிக அளவில் பயன்படுத்தி, அந்த ராகங்களின் புனிதத்தைப் பார்த்துக் கை கொட்டிச் சிரித்தவர் இளையராஜா. இந்த கலகத்தை அவர் திட்டமிட்டுச் செய்யவில்லை. அவர் இசை அறிவின் இயல்பான உணர்வு அது.

எடுத்துக்காட்டாக, ‘எல்லாம் இன்பமயம்’ படத்தில், `மாம(ன்) ஊடு மச்சு ஊடு’ என்ற கானாப் பாடலை, மோகனமும்+சங்கராபரணமும் கலந்த பிலஹரி ராகத்தில் அமைத்திருப்பார்.

ஆரோகணம் –    ச ரி க ப த ச்

அவரோகணம்  –  ச நி த ப ம க ரி ச

(ஸ்வர ஜதி இதன் சாகித்தியம் – ரா ர வேணு கோபாலா)

இவைகளோடு அந்தப் பாடலின் மய்யமாக ஓடுவது, `வெஸ்டர்ன் கிளாசிக்கல்’. இவை எல்லாவற்றையும் விட அந்தப் பாடலை ஆக்கிரமிக்கும் வாத்தியக் கருவிகள் எவை தெரியுமா? உறுமியும், பறையும்.

ஆம், யாரும் தொட அஞ்சுகிற இந்தக் கடினமான ராகத்தை ‘மாம(ன்) ஊடு மச்சு ஊடு…’ என்று சேரிகளில் இருந்து ஒலிபெருக்கி மூலமாக மச்சு வீட்டு சங்கீத வித்வான் காதில் விழுந்த போது, அவரின் புனிதம் எப்படி பொல பொலத்துப் போனது என்று அ.மார்க்சுக்கு தெரியுமா? இது போல் நிறைய எடுத்துக் காட்டுகளைச் சொல்ல முடியும். கர்நாடக இசையில் இனி புதிதாக செய்வதற்கு ஒன்றுமில்லை என்கிற அளவிற்கு அதைச் சக்கையாக்கி வீசியவர் இளையராஜா ஒருவர்தான்.

ஆம், அவர் மேற்கத்திய இசையில் நின்று கொண்டுதான் கர்நாடக இசையைக் குனிந்து பார்க்கிறார். அதனால் தான் அவர் உலகின் தலை சிறந்த கலைஞர்களில் ஒருவராகத் திகழ்கிறார்.
melody_raja
கர்நாடக இசையின் உச்சத்தைச் சென்று அதை உலுக்கிய பிறகும், இளையராஜாவை சாஸ்திரிய இசை மேதைகள் புகழ்கிறார்கள் என்றால், இளையாரஜாவை, ‘வம்புக்காகவாவது’ அவரது இசை குறித்து அவதூறு சொன்னால், ‘தனக்கு இசை பற்றி தெரியாது’ என்று ஆகிவிடுமோ என்கிற பயமே காரணம். உண்மை இப்படி இருக்க, `சனாதன இசையில் இளையாராஜா காணாமல் போய்விட்டார்’ என்பது கற்பனை மட்டுமல்ல, பித்தலாட்டமும் கூட.

`மணியே, மணிக்குயிலே…’ (நாடோடித் தென்றல்) என்கிற பாடல் பின்னுக்குச் சென்று ரஹ்மானின் `சின்னச் சின்ன ஆசை (‘ரோஜா’) முன்னுக்கு வந்தது. ரசிக மதிப்பீட்டில் ராஜாவின் வீழ்ச்சி இப்படியாக வெளிப்பட்டது. உண்மையிலேயே ஒரு புயலாக ரஹ்மானின் பிரவேசம் அரங்கேறியது” என்கிறார் அ.மார்க்ஸ்.

`சின்னச் சின்ன ஆசை’யோடு  `மணியே மணிக்குயிலே’ பாடலை ஒப்பிடுவதே அபத்தம். மிக அற்புதமான உணர்வுகளைத் தரக்கூடிய உன்னதமான பாடல் `மணியே மணிக்குயிலே’. இந்தப் பாடல் இடம்பெற்ற படம் `ரோஜா’ திரைப்படம் அளவிற்கு ஓடவில்லை என்பதால், `சின்னச் சின்ன ஆசை’ அளவிற்கு `மணியே மணிக்குயிலே..’ பிரபலமாகவில்லை.

ஒரு பாடலின் வெற்றி என்பது, பிரபலமாவதில் மட்டுமில்லை. அப்படிப் பார்த்தால், தமிழ் நாட்டின் மிகப் பெரிய அறிவாளி ரஜினிகாந்தாகத்தான் இருப்பார்.

`சின்னச் சின்ன ஆசை…’ பாடலை ரஹ்மான், அ.மார்க்ஸ் விரும்புவது போல் ஜாஸ், புநூஸ், நாட்டுப்புறப் பாடல்கள் சாயலில் அமைக்கவில்லை. `ஹரி கம்போதி’ என்கிற சாஸ்திரிய சங்கீத அடிப்படையில்தான் அமைத்தார். வீணையும், கஞ்சீராவும் அதில் முக்கியமான கருவிகள். இதைத்தான் ‘ஒரு புயலாக ரஹ்மானின் பிரவேசம் அரங்கேறியது’ என்கிறார் அ.மார்க்ஸ்.

இளையராஜாவிற்கு எதிராக ரஹ்மானை நிறுத்துவது, இளையராஜாவிற்கு எதிராக தேவாவை  ஒப்பிடுவது என்பது ஒரு இசை ஒப்பீடாக இல்லை. (அவருடன் ஒப்பிடுவதற்கு இங்கு ஒருவரும் இல்லை) அ.மார்க்சின் இந்த ஒப்பீட்டில் அரசியல் இருக்கிறது.

அந்தக் காலத்தில், டாக்டர் அம்பேத்காருக்கு எதிராக எம்.சி.ராஜாவை நிறுத்திய தொனியிலேயே இளையராஜாவுக்கு எதிராக தேவா.

இந்தக் காலத்தில், டாக்டர் கே.ஆர்.நாராயணனுக்கு எதிராக அப்துல் கலாமை நிறுத்திய தொனியிலேயே இளையராஜாவுக்கு எதிராக ரஹ்மான். இந்த அரசியல்தான் அ.மார்க்சின் ஒப்பீட்டில் ஒளிந்திருக்கிறது.

இதை நிரூபிப்பது போல், “உலகத் தரத்துக்கு ஒப்பிட்டுச் சொல்லத் தக்க அளவில் ரஹ்மான், ஹாரிஸ் ஜெயராஜ் முதலானோர் இசைக் கட்டுமானங்கள் அமைத்து அவற்றை வெகுசனப்படுத்தினர்” என்கிறார் அ.மார்க்ஸ்.

உண்மையில் ரஹ்மான் என்கிற புயல், தமிழ் மக்களின் மனதில் இசைப் புழுதியை வாரி இரைத்துவிட்டு கரை கடந்து போய் அய்ந்தாண்டுகளுக்கு மேலாகிறது. இந்த அய்ந்தாண்டில் ஒரு பாடல் கூட பிரபலமாகவில்லை. ஹாரிஸ் ஜெயராஜ் என்பவர், நான்கு படங்களுக்கு மட்டுமே இசை அமைத்திருக்கிறார். அதில் ஒரே ஒரு பாடல் மட்டும்தான் பிரபலம் (‘வசீகரா’)

உண்மை இப்படியிருக்க, இவர்களை `உலகத்தரத்துக்கு’ என்று பொய் சொல்கிறார்.

அ.மார்க்சே ஒரு ஒப்பீட்டை உண்டாக்குகிறார். அந்த ஒப்பீட்டிலும் அவர் நேர்மையாக இல்லை. இன்றைய திரை இசை நிலையில் வியாபார ரீதியாகவும்,  வெற்றி பெற்று நிறைய படங்களுக்கு இசையமைத்துக் கொண்டிருப்பவர் யுவன் சங்கர் ராஜாதான் (இளையராஜாவின் மகன்.) அதன் பிறகு வித்யாசாகர். நிலைமை இப்படியிருக்க மறந்து ஓரிடத்தில் கூட, யுவன் சங்கர் ராஜாவின் பெயரைக் குறிப்பிடவில்லை. ஏன்?

இளையராஜாவின் பரம்பரையின் மீதே கோபமா?

maestro_guitar

ஜெ.பிஸ்மியின் ‘தமிழ் சினிமாவில்..’ என்ற புத்தகத்திற்கான முன்னுரையில் அ.மார்க்ஸ் கீழ்க்கண்டவாறு குறிப்பிடுகிறார்;

“யோசித்துப் பார்க்கும்போது இச்சைகளின் ஓட்டத்திற்கு களம் அமைத்துக் கொடுத்த வகையில் தமிழ்த் திரைப்படங்கள் பாசிசத்திற்கு, பாசிசக்கட்டமைப்பிற்கு எதிரான ஒரு பாணியைத் தம்மை அறியாமலேயே நிறைவேற்றி வந்துள்ளது என்று சொல்லத் தோன்றுகிறது…”

“கவுண்டமணி – செந்தில் நகைச்சுவையையும் கூட நாம் இந்த நோக்கில் பரிசீலிக்கும்போது வேறுவிதமான முடிவுகளுக்கு வர முடியும். காலங்காலமாக இங்கே பதிக்கப்பட்டுள்ள பல்வேறு மதிப்பீடுகளையும், பிம்பங்களையும், அவர்கள் தலை கீழாக்கிக் கவிழ்த்து நொறுக்குவது என்பது வரவேற்கத்தக்க ஒன்றாகவே எனக்குப் படுகிறது.”

`இட்லர், பாசிசத்திற்கு எதிரானவர்’ என்பதுபோல் தமிழ்த் திரைப்படங்கள் பாசிசத்திற்கு எதிரானது என்கிறார் அ.மார்க்ஸ்.

பெண்களை, உடல் ஊனமுற்றவர்களைப் படுகேவலமாக கேலி செய்து, ‘சண்டாளப் பயலே’ `அட சண்டாளா’ என்று தலித் மக்களை இழிவுபடுத்துகிற வார்த்தைகளை அடிக்கடி பயன்படுத்துகிற கவுண்டமணி – செந்திலை அதையெல்லாம் தாண்டி, ‘பல்வேறு மதிப்பீடுகளையும், பிம்பங்களையும் அவர்கள் தலைகீழாக்கிக் கவிழ்த்து நொறுக்குகிறார்கள்’ என்கிற அ.மார்க்ஸ் தான், இளையராஜாவை கடுமையாக விமர்சித்துள்ளார்.

அ.மார்க்ஸ் உட்பட பிற்படுத்தப்பட்ட, தலித் மக்களுக்கான தகுதி, திறமைக்கான இந்திய உதாரணம் மட்டுமல்ல இளையராஜா; மூன்றாம் உலக நாடுகளின் முகம் அவர்.

பின்குறிப்பு: “யாரையும் விமர்சனத்திற்கு அப்பாற்பட்டவராக நிறுத்துவது ஜனநாயக நெறிமுறைகளுக்கு புறம்பான ஒன்று. யாரையும் விமர்சனத்திற்குத் தகுதியற்றவர்களாக நிறுத்துவது இன்னும் மோசமான ஒன்று. விமர்சன அறிவு என்பது ஒரு மனித மாண்பு”என்று கட்டுரையில் ‘தலித் முரசு’க்கு அறிவுரை சொல்கிறார் அ.மார்க்ஸ்.

அதனால் அவரைப் பற்றியான இந்த விமர்சனங்களுக்கும் இதே அளவுகோலைப் பொருத்திப் பார்ப்பார் என்று நம்புகிறோம்.

-வே. மதிமாறன்

தலித் முரசின் நிலைப்பாடு

‘தலித் முரசு’ ல் டிசம்பர் 2002 ல் எழுதியது.

35 thoughts on “இளையராஜா பற்றி அ.மார்க்ஸ் + ‘தீராநதி’ அவதூறுகள்

 1. //`சின்னச் சின்ன ஆசை’ அளவிற்கு `மணியே மணிக்குயிலே..’ பிரபலமாகவில்லை.//

  இன்றைக்கும் ஒலிக்கும் பாடல் மணியே மணிக் குயிலே பாடல்தான். சின்ன சின்ன ஆசையை நான் காதால் கேட்டு பத்து வருடங்கள் ஆகிவிட்டன.

  மணியே மணிக் குயிலே பாடலில் நாயக நாயகியின் காதலுக்கு இயற்கையே கூத்தாடுவது போல இசை இருக்கும்…. அதன் இரண்டாவது பாதியில் கோயில் மணி ஒன்றை தொடர்ந்து ஒலிக்க வைத்து இன்னொரு உயர்ந்த இடத்தை காதல் அடைந்துவிட்டது போன்ற உணர்வை உருவாக்கியிருப்பார் இளையராஜா.

  புரச்சி

 2. வேதம் புதிது படத்தின் இசையமைப்பாளர் யார் என்று தெரியாமலேயே குறை சொல்வார்களாம். கேட்டால் எல்லாம் தெரிந்தவர்களாம். மிகச் சரியான பதில்கள் உங்களுடையவை.

 3. எல்லாம் சரிதான். ஆனால் இளையராஜா என்றைக்குமே தன் இனத்தைபற்றியோ? மொழியை பற்றியோ? தான் கடந்து வந்த பாதை பற்றியோ? வாய் திறக்காமல் . புளுத்துபோன ரமணன் வகையறாக்களின் மேல் மோகம் கொண்டு அலைபவர்தானே?
  சிம்பொனி இசைஅமைத்ததற்க்காக முதன் முதலாக குதிரை வண்டியில் அழைத்துவரப்பட்டு பெரியார் திடலில் வைகோ தலைமையில் பாராட்டுவிழா நடத்தப்பட்டபோது புஷ்பவனம் குப்புசாமியை நையாண்டி செய்தவர் தானே?.

 4. நீங்க ராஜாவை புகழ்ந்து பேசுங்கள் தவறு இல்லை ஆனால் ரஹ்மா அவர்களை பத்தில் பேச வேண்டம் தோழர்

  உண்மையில் இளையராஜாவுடன் ஒப்பிட இதுவரை உலகில் யாருமில்லை

  /////

  அழகான பொய்

 5. விமர்சனத்திற்கு அப்பாற்பட்டவர் யாரும் இல்லை நிதி ..உங்களுக்கு பிடிக்கும் என்பதால் அவர் தனது எதிர்கருத்துகளை கூறாமல் இருக்க இயலுமா?

 6. மார்க்சின் நேர்மையற்ற அல்லது இசைஞானமற்ற விமர்சனத்திற்கு சரியான பதிலடி , பல பல பெருமைகளை கொண்டிருப்பவர் இசை ஞானி , ராஜாவின் இசையை விமர்சிப்பதற்கு யாரை அல்லது யாருடைய பாடல்களை பொருத்தி பார்கிறார்கள் என்ன்பது தெரிந்தாலே இவர்களின் யோக்கியத்தை தெரிந்து விடும் . மேற்கத்திய இசை பேரரிஞர்க்லான பீதொவேன் , பாச் போன்றோருடன் இணைத்து பேச படவேண்டியவர் . இவர் பயன்படுத்திய இசைக்கருவிகள் , தொழில் நுட்பங்கள் எல்லாமே இந்தியாவிற்கு மட்டுமே அல்ல உலகத்திற்கே புதுசு . நண்பர் ஒருவர் பல வருடுங்களுக்கு முன்னால் எழுதிய ஒரு பதிவை இங்கே பதிவிட விரும்புகிறேன் . ஆங்கிலத்திற்கு மன்னிக்கவும் .

 7. IR is a perfectionist. He has the film industry for 20 years. He has composed music for more than 700 films. And I heard he has composed new ragas(I can remember Panchamukhi..). And finally he is gifted and that is the reason why he is able to provide so many good songs which have made the people long for his music.
  Why was Salvador Dali considered a genius? All his paintings were not recognized when he lived because it was surrealistic. Galileo was beheaded because he invented the telescope.. All the men who were great are not recognized when they live. Only after they die people sing praises of them.
  I am sure that people will certainly realize that IR was a genius in future. Because, the great composers like Bach, Beethoven, Mozart, Vivaldi are not forgotten and they are still immortal because of their greatness. So, I feel that IR will also have a everlasting name in Tamil music’s history. God Bless him!!

  Anybody can become No. 1 some time or other. Being the no. 1 what are your achievements and what is your contribution? Ilayaraja has nothing to achieve anymore. Can any one of you give me a department in Music where any music director has achieved something better than Ilayaraja? I will discuss in detail his achievement in all departments of music to my knowledge. If I am wrong or If you know something I missed I welcome a healthy argument supoported by solid arguments.

  In the statement I quoted, he has said ARR has done a better job in his first five years. In his First 5 years Raja has done more than 200 films and more than 1000 mega hit songs. He was not promoted by any producer or Director or Press or satellite TVs. How do you put these 200 films and 1000 songs against 25 films and 30 songs? Are you crazy?

  You yourself had said that Raja has 20 years exp. while ARR has 5 years exp. In 20 years Raja has scored more than 800 films and 4000 songs. He has atleast 150 films where all the songs in the film were super hits. He has more than 2000 hit songs and his average films per year is 40. If you project ARR’s career, he has done only 30 films so far and around 15 hit movies and 50 hit songs. Assuming consistency he can atmost do 125 films and around 200 hit songs. Has he ever done music for a low budget film or a new director or an actor like Ramarajan, Rajkiran, Murali etc? In what sense you claim that he has done a better job? In the amt he is paid? I will give you an information. Ilayaraja was paid Rs.40 lacks for Thalabathi in 1991, which was the best ever salary in India till that time. He has earned more than 300 crores in 20 years.

  In another place he mentioned that Ilayaraja has copied Hindi and western? Do you have evidence? I have evidence for Rahman’s copying. The flute music that starts “Ennavale” in Kadalan was taken from a famous western composer who generously declared that anybody can use his composings as a library. Rahman has agreed this in an interview with Anantha Vigatan.

  Now I will start with How Ilayaraja is uncomparable.

  I claim Ilayaraja to be uncomparable in the following concerns.

  1. Songs
  2. Background Music
  3. Trend Setter
  4. Consistency
  5. Carnatic Music
  6. Albums
  7. Multi Lingual Perfomance
  8. Customizing Songs for directors/actors
  9. Technology in music
  10. His magnanimity
  11. His responsibity in making the film A super hit
  12. His Productivity – Quickness & Excellence
  13. His professional Composing style
  14. Promoting the cine industry / consumer electronics

 8. 1. Songs
  ———

  I like to classify songs as follows. ( I will give an example in the brackets – even though obvious – The songs may not be the best of that kind )

  1. Duets ( Kanmaniye Kaadhal Enbathu)
  2. Solo songs ( male – Senthaazhm Poovil, female – Maaliyil Yaaro (sathrian) )
  3. Sensational songs Duo – Not duets ( Aayiram malargale malarungal)
  4. Sensational songs solo – ( Male – Kanavu Kanum Vazhkkai, Female – Raasave Unnai Nan – Thanikkatu Raja)
  5. Songs sung in happy mood – converted to pathos later – (Povomaa Oorgolam)
  6. Pure pathos in nature ( Female – Sonthamillai Banthamillai – Annakili, Male Unna ninaicen – Aboorva sagothargal, Duo – Kudagumalai – Karagaattakkaaran)
  7. Songs designed exclusively for Background music ( Then pandi seemaiyile – Nayagan)
  8. Songs designed for sensation later used for Background Music ( Poongatru – Mudal Mariathai)
  9. Songs designed for duets later used for background music ( Thalaatuthe vaanam – kadal meengal)
  10. Bit songs – (Ae Kuruvi – mudhal mariathai , Sollaal aditha – sinna goundar)
  12. Romantic songs – ( Duo – Nila Kaayudhu, Female- Sivarathiri – Michael Madana..)
  13. Sexual grievance – Azhagu malar aada – Vaideki Kaththirunthaal
  14. Dispute in Marriage – Mandram Vantha Thndralukku – Mounaragam
  15. Songs for ceromonies – occations
  New year – Sagalakalavallavan – tiil the best and immortal
  Puberty – Araicha Sandhanam – Sinna thambi
  Kalyanam – oru nalum unai – ejaman
  First night – Thalaiyai Kuniyum Thamarai – Or odai nathiyagirathu – sridhar
  Birthday – Thenmadhurai – Dharmathin Thalaivan
  Thaalattu – Thooliyile , tene thenpaandi meene, mannava mannava – Walter
  Blessing – Nooru varusham, Adi kaana karunguyile – poonthota kavalkaran
  Appreciation – Potri Paadadi ponne, Kannu pada poguthu
  Engagement – Vanthathe Kungumam – Kilakku Vaasal
  Thoonga Vaikkum Paattu – Pachchai malai thenu – kilakku vaasal
  Happiness for getting things done – Madai thirandhu -nizhzlgal
  Pregnancy – Sindhiya venmani – Poonthotta kavallkaran
  vazhai kappu – rakku muthu rakku -ejaman
  Pongal- Thai pongalu vanthathu – mahanathi
  Dheepavali – Pattasu suthi suthi – Poove poochoodava
  Bogi – kattukuyilu, margalithan – Thalabathi
  Mother’s death – En thayenum koyilai – Aranmanai kili
  Athletic environment – Sickendra aadaiyil – iniya uravu pooththathu, Paruvame Pudhiya paadal – nenjaththai killathe)
  Wive’s Loss – Sola Pasungiliye – En rasavin Manasula
  16. Brother -sister Relation – Oru thanga Radhaththil – Dharma Uththam
  17. Amma Songs – Amma endralaikkatha
  18. Hamming Oriented songs – Poonthalirada – Panner Pushbangal
  19. Dappanguthu songs ( Vadi en kappa kilangu, Podhuvaga en manasu)
  20. Karnatic pure in nature – Sinna kannan azhaikiran – kavikuyil
  21. Karnatic – Mixed Ragas – Punjai Undu – unnal mudiyum thambi
  22. Conversion of existing raga into new one – Mari Mari ninne – Sindhu Bairavi
  23. Starting in Folk Bridging to Complex karnatic raga – Paadariyen – Sindhu Bairavi
  24. Gaanaa songs – Machchi Mannaaru – Ennuyir tholan
  25. Pure English song in a Tamil Film – One two three – Punnagai Mannan
  26. Quasi English – All The Time – Nadodi Thndral
  I like to highlight this. Ilayaraja is the first person who designed songs which starts
  with a rithm and the rithm occupies the entire film. If you hear the rithm alone itself, you can identify the song. 27. Rithm Oriented songs
  There are a number of songs and I list a few.

  Aasaiya Kaththula – Johny
  Aattama – Captain Prabhakaran
  Kadoram Lolakku
  Nila adhu vaanaththu
  Malai koil vasalil – Veera
  AAsai adhigam
  Mottai madi
  Kattukuyilu
  MASI MAASAM
  Santhaikku vantha kili.

  28. Instrument Oriented Song.

  Ilaya nila – Guitar
  Kalakaalmaga Vazhum – Violin
  Raja Rajathi Rajanendra Raja – Drums ( Only Drums)
  Thenmadurai – Piano
  Manamagale – Devar Magan – Nathaswaram
  Potri Paadadi – Devat Magan – Gadam
  Nilavu Thoongum – Mouth Organ

  29. Kindal Paattu – O party nalla party
  30. Old song like songs – Paarijatha poove, Naan sirithal deepavali
  31. He used Train sound as rithm in Goods Vandiyile – Kunguma chimizh
  32. Exceptional songs even for Trivilial situations – Karumbu vil – meenkodi Theril
  33. DEVOTIONAL ( JANANI JANANI)

  I am tired of thinking any more. Somebody can help me for further list of songs.

  I am sure no other music director can imagine doing this. Has any other music director before him or after him has achieved such a feet. I will challenge!

  2. Background Music(BGM)
  ————————————-

  Many of us when thinking and speaking about Ilayaraja, we give our emphasis to his songs. But his potential in Background music is amazing. We hardly talk about it because the involvment that is created by virtue of his BGM eliminates the feeling that music added separately after taking the film. Only in the absence of a quality BGM we feel that something is missing and talk about that.
  I will give you an evidence for his talents in BGM. Mr. Piriyadharsan a Malayala Director ( Rated as one top 5 Indian Directors today) produced a monumental film “KALABANI” or “SIRAICHALAI”. When the project was started he gave an interview that he was selecting the technitians for the film from the Top 5 of the respective field. He told that he has only one choice for Music and it was Ilayaraja.
  Raja’s professionalism in BGM can be best seen in “Mudal Mariathai and Devar Magan”. Raja has been accepted by almost all music directors in India as the Best BGM composer all time.

  3. Trend Setting
  ———————

  Many people are talking that trend has changed, This MD has changed the Trend and so on. They are using the word “Trend” as a filler without really specifying what they mean by trend.

  Ilayaraja changed the following trends.

  1. He proved that a Music director can take the entire credit for a song. Before Ilayaraja all songs were either MGR songs or SIVAJI songs or SSR songs or GEMINI songs. And the music directors did not get any credit for their songs. It includes MSV, V.KUMAR, KVM etc.
  Ask anybody whose song is ANNAKILI? It is ILAYARAJA’S song. Whose song is “NALLAVARKKELLAM CHATCHIGAL RENDU” ? Is it a SIVAJI song? No!! It is Ilayaraja’s song. He is the person who brought the Music Director from behind the screen to front of the people. People started clapping the hands with enthu seeing the Title ” Isai – Ilayaraja”. No other MD has got such an appreciation from the public in India before that. People started asking “Isai Yaaru? Ilayarajava? Kandippa Polam!!”.
  THIS IS THE TREND SET BY ILAYARAJA.

  2. Ilayaraja proved that only his name is sufficient for the film advertisement. People did not bother who is the actor, actress , director, producer. Seeing Ilayaraja they went into the Theatre.
  Kovaithambi advertised “Payanagal Mudivathillai” with Ilayaraja’s cut out. Songs made the film running for 250 days.
  .THIS IS THE TREND SET BY ILAYARAJA

  3. People claim that nowadays musical trend has been shifted to WESTERN. In 1991 ANJALI was released. The songs were declared by Press to be 21st CENTURY MUSIC. At that time only Manirathnam was there to Use Raja’s talents in WESTERN MUSIC. Only because of lack of quality customers, many of ilayaraja’s talents went unutilised.
  WESTERN MUSIC IS THE TREND SET BY ILAYARAJA.

  4. People claim that some of the today’s MD’s songs are copied by Hindi people. When Ilayaraja was copied by Hindi people for 15 yrs nobody wrote about that. Hindi Music Director “Anand Milind” openly stated that Ilayaraja is as good as the God and he does not feel ashamed to copy Raja as he is taking music from the Musical Guru. All songs in “CHINNATHAMBI” were copied. The song “THUTHTHUTHOO THUTHTHUTHARA” was copied from ” Raakamma Kaiya Thattu”. When you did not give popularities to these things that time.
  Letting People to copy from Tamil
  THIS IS THE TREND SET BY ILAYARAJA.

  5. Some people say that Some of our Music Directors are very popular in Hindi too. Ilayaraja has already done music for Hindi – SADMA. In 80s When he enters into the studio, both sides of the road people from Telugu, Kannadam, Hindi were standing and beggging Ilayaraja to score music for them. But He spent all his time for Tamil Tamil Tamil. He paid the price for dedicating his time only for Tamil films. Today the same Tamil people dare to say that Raja avvalavuthaan.
  He was the first Music Director to perform Music for Many Languages. He gave hit movies in Malayalam, Telugu, Kannadam, Hindi that also frequently except(Hindi).
  THIS IS THE TREND SET BY ILAYARAJA.

  6. I like to highlight this. Ilayaraja is the first person who designed songs which starts with a rythm and the rythm occupies the entire film. If you hear the rythm alone itself, you can identify the song.
  I have already given a number of examples.
  THIS IS THE TREND SET BY ILAYARAJA

  7. Ilayaraja is the man who has done Miracle with carnatic music in cine songs. The Raga that was used in “Chinna Kannan Azhaikkiran” from kavikuyil is never indented for a happy song. Ilayaraja said that it can be used for happy songs and composed “Chinna Kannan Azhaikkiran” . (Those who know carnatic can explain better)
  Also the song “Mari Mari Ninne” from sindhu Bairavi was sung in a different raga that is beyond the reach of lay people who do not know carnatic music. Ilayaraja with the same Lyrics, changed the Raga and made the song whispered by lay people.
  For the first time in cine songs Ilayaraja started from a flok song that is written in the same Raga as “Mari Mari Ninne” in sindhubairavi, and bridged this folk song to the song “Mari Mari Ninne” itself. It was a miracle declared by carnatic people.
  He mixed two ragas that are complicated and produced the song “Punjai Undu Nanjai Undu” from Unnal Mudium Thambi.
  In 1994 december musical season Ilayarja was honoured bu the music academy for his invention of a new Raga ” Panjamugi ” and Ilayaraja was requested to start the season by singing. Famous violinist V.V.Subramaniyan explained Ilayaraja’s gimmics in cartnatic music.
  In “Sindhu Bairavi” the last song was composed only with “Aarogam”, i.e. only increasing swaras. Exactlyb speaking the pitch will never come down. Mathematically it is like a Sawtooth wave.
  THIS IS THE TREND SET BY ILAYARAJA

  8. Ilayaraja was paid Rs 40 lacks for Thalabathi in 1991, the highest till then. He was the man who made the music directors to be paid on par with or ahead of actors.
  THIS IS THE TREND SET BY ILAYARAJA

  9. Many actors and directors insisted Producers to get the Callsheet from Ilayaraja and then only made commitments. The dependancy was such that if for some reason Ilayaraja stops scoring music the entire Tamil film industry will come to a Halt.
  THIS IS THE TREND SET BY ILAYARAJA

  10. After 1976 a lot of recording centres were started bearing Ilayaraja’s name and the boards drawn with Raja’s photo. They worshipped Raja like a God for promoting their career. This is very evident if you enquire a Recording centre owner.
  THIS IS THE TREND SET BY ILAYARAJA

  4. CONSISTENCY
  ————————

  The average number of films Ilayaraja was scoring per year was 40 and in one year he had scored 55 films. The success percentage was more than 75 %. Even the songs which have failed were overshadowed by his other exceptional songs. Many of them were good if you see them alone. Also every hit song will immediately be followed by another one and he kept the people busy. He never gave excuse that for this reason this song failed. Also he never dissappointed the trust we and the customers had on him. Such a success in the industry has no parallel in any industry. There were days when people cursed Raja while coming out of theatre that one song out of 6 was not good. Such was his consistency and productivity.

  5. CARNATIC MUSIC
  ——————————

  I have discussed enough about his contributions to Carnatic Music in Para 3. He was appreciated by most of the Carnatic Specialists that his talent in Carnatic Music is in no way inferior to the best in the Carnatic Field.

  6. ALBUMS
  —————-

  His famous albums are

  1. How To Name it.
  2. Nothing but wind.

  Nothing but wind created a record sales in Europe while How to name it is a lesson in the violin Unversities for western Music. Raja has been awarded Honourary Doctor by ARIZONA UNVERSITY (USA) for his services.

  His latest touch is obviously “SYMPHONY”. I am sure I need not tell the story about this as it is very obvious.

  7. MULTY LINGUAL PERFOMANCE
  ————————————————–

  To get an award for music in Malayalam is more difficult than getting at the national level. Ilayaraja has won the Best Music Director Award in Malayalam too. He gave mega hit songs in all south indian languages. Also he gave hit songs in Hindi Direcrly or Indirectly.

  8. CUSTOMIZING SONGS
  ———————————–

  Ilayaraja decided how the song should be for every actor and director. I will give a list of actors, directors and producers who might have gone null and void in Ilayaraja’s absence. I feel Rajinikanth is an exception. He was enhanced by Raja. But in the absence of Raja’s music he would have come in a different mould but not necessarily to this extent.

  ACTORS
  ————-

  Rajinikanth
  —————

  Right from Murattukkalai you can see the songs enhancing his image. He was built by Raja film by Film. He came out of Raja for Manithan. But at that time he was well estblished. It is debatable whether he dared to use a differnt Music director during his initial stage. Anyhow it is very evident that Ilayaraja has played a vital role in Rajini’s success. Even now VEERA was recovered by Ilayaraja which was openly accepted by Super star himself and the public. A failure at that time would have been a big set back to Rajini careerwise and politically.

  Kamalahasan
  —————–

  He was called “KAADAL ILAVARASAN”. For what? Only because of songs in his films. Every Kamal Film had good songs. Particularly Kamal became an aggressive hero only after SAGALAKALAVALLAVAN. Without Raja’s songs he is nothing nothing nothing. Kamal Rasigargal forgive me. If you wish we can have a separate debate on this.

  Vijaykanth
  ————–

  After the failure of almost all films finally Vijaykanth got a confirmed berth in the industry when “VAIDEKI KATHTHIRUNTHAAL” was released. I remember the time it was released. The song “RASATHTHI ONNA” was sung like National Anthem. It was followed by “Amman Koil Kizhakkale”, “Ninaive Oru Sangeetham”, “Poonthotta Kavalkaaran”. Then only he settled.

  SATHYARAJ, KARTHIK, PRABHU
  ———————————–

  These guys are also benefited from a number of films like

  Walter Vetrivel
  Thirumathi Palanichami
  Kadalora kavithaigal
  Varusham 16
  Kilakku Vaasal
  Agni Natchaththiram
  Chinna Thambi
  Senthamizh Paattu

  and a lot more which needs the help of a statistician.

  OTHER ACTORS
  ———————–

  This is a list of actors who do not have any specialities and survived only because of Ilayaraja.

  MOHAN : Payanangal Mudivathillai, Udhaya Geetham, Nan Paadum Paadal, Paadu Nilave, Ilamaikalangal.

  RAMARAJAN : Probably the funniest actor
  Enga ooru Pattukaaran, Karagaattakaaran, and many medium hit movies

  RAJKIRAN : En Raasaavin Manasula, Aranmanaikili, Ellaame En Raasaathan, Enna Petha Raasa(Producer)

  MURALI : Poovilangu, Pagalnilavu, Namma Ooru Poovaaththaa, Poomani

  DIRECTORS
  —————–

  1. BHARATHIRAJA
  —————————-

  Can you think of Barathiraja without Ilayaraja’s music? Did he get the success he got with Raja after leaving him? I am sure Barathiraja is the person who is benefited most from Raja. He is indebted to Raja like anything. But “Varattu Gouravam” prevents Barathiraja from joining with Raja. It is a quiet natural and very human. Because they were friends in boyhood. While Raja went to the height of controlling the entire cine field, Barathiraja even with the help of magnificent song struggled to secure a win in more than half of his career. He could become only the best director in the field whereas Raja went on to become the King of the Industry. Had Raja not been his childhood friend, he would have digested Raja’s success.
  As far as I am concerned, Barathiraja can be accepted as a completely independent director only if he can give a film like “16 vayathinile”, “manvaasanai”, “alaigal oyvathillai”, “Mudal Mariaathai” in the absence of Raaja. Till then he can be considered to have gone null and void in the absence of Ilayaraja.

  2. BALACHANDAR
  —————————-

  You know Balachandar in “Ninaithale Inikkum”. You know Balachandar in “Sindhu Bairavi”. Where was Balachandar between these two? Take a quick lok at the following films
  SINDHU BAIRAVI
  PUNNAGAI MANNAN
  MANATHIL URUTHI VENDUM
  UNNAL MUDIYUM THAMBI
  PUDHU PUDHU ARTHTHANGAL

  What does flash in your mind ? The stories? The actors? The actress? The Awards?

  No !!! Songs Songs Songs . These songs went into Record books.

  After the success of “Pudhu Pudhu Arththangal” many journals emphasised that the songs played the key roll in the success. Our Balachandar did not accept it . He told in the press that his story only was the vital reason for the success and he was not happy to give the Lion’s share to Raja. He also declared that he is not going to use Raja’s services anymore. Did he get that quality songs thereafter? No? Don’t say Duet! Only two songs that too did not help the film anyway!!

  So it is very obvious that Ilayaraja is the Only person responsible for Balachandar’s success in the last decade.

  3. BALUMAHENDRA
  ——————————

  Balu himself accepted that He will stay with Raja as long as he does music as Raja played a major roll behind his success.
  To accept the talent one person is good for another talented person. I don’t know why Barathiraja and Balachandar in spite of themselves being Giants in their field could not digest Raja’s Talents.

  4. MAHENDRAN
  ———————–

  A completed film before background music is called Double Positive technically. After finishing “Mullum Malarum”, Mahendran has shown the Double positive to Distributors. They refused to buy saying it is like documentary. But after Raja completed Rerecording there was a heavy demand among the Distributors. Mahendran also says Ilayaraja made a lot of difference in his Movies.

  5. MANIRATHNAM
  —————————-

  Mani’s first two films were to be failed. But Raja salveged his pride.

  They are Pagal Nilavu and Idhayakoil

  Next is Mounaragam. obviously songs played the key roll.

  Next one is Nayagan. Songs and BGM definitely made a difference.

  Next one is Agni Natchaththiram. Only reason for success is Songs.

  Next one is Idhayaththai Thirudathe. Only songs.

  Next one is Anjali. Songs and BGM rescued from a disaster.

  Next is Thalabathi. Songs were biggest hits.

  Whenever Mani was in crisis, songs helped him a lot. Is that right today?

  6.OTHERS
  ————–

  The only strength of the following directors is Ilayaraja. In the absence of Raja’s music they would not have been noticed at all. ( Selvamani might have survived)

  P.Vasu – Chinna Thambi, Walter Vetrivel, Senthamil Pattu

  R.V.Udayakumar – Kilakku vaasal, Chinna Gounder, Ponnumani, Ejaman

  R.K.Selvamani – Captain Prabhakaran, Chembaruththi, Pulan Visaaranai ( He was benefited by a very good BGM also)

  R.Sundarrajan – Vaideki Kaththirunthal, Amman Koil Kilakkale, Payanangal Mudivathillai, Nan Padum Paadal, Rajathi Raja

  K.Natraj – Udayageetham, Unnai Nan Sanththen, Ninaive oru sangeetham

  Others like Rajkiran, Kalangiam, Kasthuriraja

  PRODUCERS
  ——————

  1. Sangili Murugan
  2. Kovaithambi
  3. Sathya movies
  4. Sathyajyothi Films
  5. Rajkiran
  6. Amma creations Siva
  7. G.V.Films

  If you see the history of these people You see the role of Raja with them.

  To conclude this topic 8 , if you consolidate you can see that the above people only constituted the entire Tamil Cine Field and Raja being the heart and backbone of each one’s success, it is very evident that Raja was the man who survived the entire field between 1976 and 1990. My prevoius argument that had Ilayaraja stopped scoring musivc in that period for some reason, the entire field would have collapsed and come to a halt, makes a little sense.

  9. TECHNOLOGY IN MUSIC
  —————————————

  Ilayaraja was the first person to indroduce STEREO effect in songs. The film was Priya.

  Ilayaraja was the first person to use computers for composing music. The film was VIKRAM.

  10. RAJA’S RESPONSIBILTY IN MAKING THE FILM HIT
  —————————————————————————–

  If you see Mudal Mariathai and Devar Magan, you can see the dedication and commitment shown by Ilayaraja. In the course of BGM he suggests bit songs and some change in scrrenplay which worked out many times. Infact the name Devar Magan was suggested by Raja, Also in Chinna Goundar, the song “Sollal Adiththa sundari” was suggested by Raja and got a big calp. Also when s situation requires, he does not hesitate to write Lyrics and Sing himself.

  11. HIS PRODUCTIVITY
  ———————————

  You might have known this. The six tunes of “Chinna Thambi” were produced in 45 minutes by Ilayaraja. He has completed entire recording of 3 songs right from Tuning in a single day. As I already said He has produced 40 films on an average. i.e. atleast 200 songs an year in addition to rerecording in which raja is the quickest and best (in quality). He finishes BGM in 3 days normally. Apart from all these he spends time in learning carnatic, producing albums, symphony etc. He has completed 10 degrees in Piano in a London University which is the top Piano Univ in the world. He can play every instrument on par with a full time professional and he was one among the top 4 Guitarists in the 80s. His favourite instrument is Guitar.

  12.HIS MAGNANIMITY
  ———————————

  Many a times Raja has done music at low costs and sometimes at no cost for poor producers to uplift them. In 1993 when Parthiban was struggling for money to complete “Ulle Veliye”, Raja told him he may give money for the music if only the film becomes a successful one.

  13. PROFESSIONAL COMPOSING
  ———————————————–

  His composing style is something unique, extraordinary and stunning. He never asks the technitians to play the song and hear it. He completely writes the song as notes and ask them to play directly. He never changes the music during the course of regersal. It means he completely run the song in mind and exactly produces in the paper.
  Whenever he goes to Bombay for recording, almost all Music Directors crowd at the stuio to view hi professionalism. Famous composer Naushad, the Music Director for Rajkaboor stated that Raja has achieved more tha 100 times other can think about and he has a lot to learn from the Genius Ilayaraja.

  14. PROMOTING THE CINE INDUSTRY AND CONSUMER ELECTRONICS
  —————————————————————————————————–

  Until 1976 hardly few houses had radios and Taperecorders were rare. Till then even though people liked other songs, they were not ready to spend money over them. But once Raja was in, the whole industry was busy and people were crazy about songs. They started recording songs and all members of the house were keen at assembling whenever Vividbharathi or Neyar Viruppam was scheduled. Statistics reveal that the sale of Radios and taperecorders increased exponentially at that time.

  I like to conclude here. I make a humble request to People cursing Raja. He is our guy who upheld out pride and represented us. You need not appreciate him. Atleast do not wound him. Do not compare Raja with any other Person. He is Beyond comparison. He has nothing more to achieve. Also he need not prove that he is a genius. We have enough evdence. One can atmost aim at equalling his talents.
  I do not argue that other music directors are inferior to Ilayaraja. My arguement is that Ilayaraja is superior to other people.

  I am sorry for such a big discussion and I appreciate your patience to read this article and I thank you. If you feel I missed something or I am wrong somewhere do not fail to notify.

 9. நான் மற்ற யாரையும் குறை கூறவில்லை.

  என்னை பொறுத்தவரை இசை ராஜா இளையராஜா தான்.

  இன்று கேட்டாலும் என் மனதை கரைய வைக்கும் பின்னணி இசை “குணா” பட இசை. நாயகனும் நாயகியும் சந்திக்கும் இடமெல்லாம், தெய்வங்களையே இசையாக காட்டியிருப்பார்.

 10. அதே வருடத்தில் வெளியான மூன்று திரைப்படங்கள் இசை ரீதியாக பெரும் வெற்றியை கண்டன , தளபதி , பிரம்மா, குணா … இதெல்லாம் போக நன்றி கெட்டவர்களின் வரிசையில் கமல் , மணிரத்னம் போன்றோர் .

 11. இசையின் இசை மேஸ்ட்ரோ இளையராஜா அவர்களைப்பற்றிய அவதூறுகளை தூள் தூளக்குகிறது இக்கட்டுரை.

  நல்ல பதிவு. வாழ்க இசை இராஜா!

  மா.தமிழ்ப்பரிதி
  http://www.thamizhagam.net/

 12. உண்மையிலேயே மிகச்சிறந்த கட்டுரை இது. ஒரு ஆய்வுக் கட்டுரை போல் அமைந்துள்ளது.

  முன்பு மார்க்ஸ் சொன்னார் கடந்த சில வாரங்களுக்கு முன் ஞானி என்ற பார்ப்பான் ஏ.ஆர் ரகுமான் விருது வாங்கியதை சிலாகித்து அதே சமயம் ராஜாவை கொச்சைப்படுத்தி எழுதி இருந்தான்.

  ஞானி போன்ற அறிவிலிகள் ( அவன அறிவாளின்னு நினைச்சிட்டிருக்கான் இருக்கான் அவன்) இக்கட்டுரையை படிக்க வேண்டும்.

  ரகுமானுக்கான விருது வழங்கும் நிகழ்ச்சியில் ராஜாவின் உரையை இது போன்ற பண்ணாடைகள் கேட்டிருக்க வேண்டும்.

  இராஜா ராஜா தான் என்பதை நாம் அறிவோம். இந்த பார்ப்பன , & அறிவருடிகள் …………………?

 13. உண்மையிலேயே மிகச்சிறந்த கட்டுரை இது. ஒரு ஆய்வுக் கட்டுரை போல் அமைந்துள்ளது.

  முன்பு மார்க்ஸ் சொன்னார் கடந்த சில வாரங்களுக்கு முன் ஞானி என்ற பார்ப்பான் ஏ.ஆர் ரகுமான் விருது வாங்கியதை சிலாகித்து அதே சமயம் ராஜாவை கொச்சைப்படுத்தி எழுதி இருந்தான்.

  ஞானி போன்ற அறிவிலிகள் ( அவன அறிவாளின்னு நினைச்சிட்டிருக்கான் இருக்கான் அவன்) இக்கட்டுரையை படிக்க வேண்டும்.

  ரகுமானுக்கான விருது வழங்கும் நிகழ்ச்சியில் ராஜாவின் உரையை இது போன்ற பண்ணாடைகள் கேட்டிருக்க வேண்டும்.

  இராஜா ராஜா தான் என்பதை நாம் அறிவோம். இந்த பார்ப்பன , & அறிவருடிகள் அறிய உங்கள் கட்டுரை உதவுட்டம்

 14. நல்லதொரு கட்டுரை. அவசியமானதும் கூட. நன்றி.

 15. மிக அருமையான விமர்சனம். வாழ்த்துக்கள் !

  ஜீவேந்திரன்

 16. நான் மற்ற யாரையும் குறை கூறவில்லை.

  என்னை பொறுத்தவரை இசை ராஜா இளையராஜா தான்.

  இன்று கேட்டாலும் என் மனதை கரைய வைக்கும் பின்னணி இசை “குணா” பட இசை. நாயகனும் நாயகியும் சந்திக்கும் இடமெல்லாம், தெய்வங்களையே இசையாக காட்டியிருப்பார்.

 17. many historys of illayaraja was back to our eyes……. let the braminism be defiated. A whole history of mestro is very useful to this generation…… thank you….

 18. ILAYARAJA the one & only king of music… the above history is very useful to this generation…….. no one is to beat alazhi, barathi, anjali, punagai mannan, varusam16, karaga aatakaran, kasi, and many more…… thanks a lot for your original history of GNANI ILAYARAJA………

 19. Pingback: Mathimaran
 20. hello illayaraja avari patri pesa inda ullagathula yaruku rights illa. because he is God of Music. And dont compare God and Prostituie ok.

 21. hello illayaraja avari patri pesa inda ullagathula yaruku rights illa. because he is God of Music. And dont compare God and Prostituie ok. avari patri therindavar mattum pesungal ok. idu ennoda bigest request.

 22. Really i happy because of this articles and thanks to everybody.But my humble request to my honourable Isai Gnani ILAYARAJA lost 5 years very rarely i enjoy ur music because i do not understand what happened to you,ur music over dominating the lyrics so i can not idendified ur music.U R BEST in our traditional music but reasonly u forget the instuments in SONGS.ur previous composition of guna,nayagan,mella thiranthatu kathavu,mudal mariyathai,

 23. மிக சிறந்த பதிவு. ராஜா ராஜா தான்… அவர் இசை கடவுள்.
  இளையராஜா இசையில் வாழ்கிறார். பிற இசையமைப்பாளர்கள் இசையில் வேலை செய்கிறார்கள்.

  இது தான் உண்மை.

 24. ILAYARAJA the one one only living music legend in Word… God bless him… thanks to Mr.Fredrick, what a excelent work he done… Thank you Sir…

 25. See, a musician can not be placed on par with a thinker who is free and fearless. Apart from earning wealth and fame they have no goals. Be it raja,Rahman or Msv, they are very very mediocre people . Spending our time analysing their other side is simply a waste of time .
  Raja is as idiotic as my neighbor who wears paattai and yet unable to tolerate even simple comments.

 26. Needless to analyse raja. You don’t care if a good doctor is thinker, bhaktha,or philanderer.
  Simply you need a good work from him. Also defending raja is a waste of time for he never bothers about his own suppressed Dalits .

 27. RAja is having his own identity in music.his music is raja music and he has appraoched the music with technical orchestraninal manner and raja is a pattern.the first man who has patterned the western classical in tamil cinema.some people says rahman music reaches all over the world yes because his music is reflection of DR.alban,paul young and madona so it is easily reaching.but when they start to listen raja songs then they will find out the different pattern of music with proper instrumental sequence &rhythm sequence.but ilayaraja has refused to compose music for Periyar film.one proffessionalist should compose for all kind of films once he comes to official work as a musician he should have done that.it is blennder mistake he has done.even in the maharastra mumbai bolloy wood no most backward or adi dravidar has participated and played a major role in any department of bolloywood cinema .all are belongs in upper class in bollywood.
  it happens only in tamil cinema only because of periyar.but ilayaraja is behaving like paarpanar.hat is the problem.

Leave a Reply

%d bloggers like this: