டாக்டர் அம்பேத்கர் மீதான காழ்ப்புணர்ச்சி ‘முற்போக்காளர்களின்’ இந்து மனோபாவம்

al327

டாக்டர்அம்பேத்கர் T shirt அணிவோம் அல்லது ‘ஒவ்வொரு பிராமணனும் பிராமண ஆதிக்கத்தை நிலைநாட்டுகிறான்’-1
பார்ப்பனப் பெண்களின் பூஜை அறையில் டாக்டர் அம்பேத்கர் படம்! -2

தொடர்-3

‘அனைத்து ஜாதியினரும் அர்ச்சகராக்கலாம், பெண்களையும் அர்ச்சகராக்கலாம், தமிழில் அர்ச்சனை செய்’ என்று தீவிரமாகஉரிமைகள் எழும்போது, ‘அதுக்கூடாது’ என்பதற்கு பார்ப்பனர்கள் சொல்லுகிற காரணம், “இந்து மதம் பழைமையானது. ஆகமங்களும் அப்படியே. அதை மாற்றினால் தெய்வக் குத்தம் ஆகும். கடவுள் செயல்கள் மாறுதலுக்கு உரியவை அல்ல” என்கிறார்கள்.

 டாக்டர் அம்பேத்கர் பார்ப்பனர்களின் இந்த விளக்கத்தை ‘பச்சைப் பொய்’ என்கிறார். ‘இந்து மதத்தில் புதிர்கள்’ என்ற நூலின் முன்னுரையை இப்படி துவங்குகிறர்;

 பிராமணர்கள் ஒரு கருத்தைப் பரப்பி வந்திருக்கிறார்கள். இந்து மதம் சனாதனமானது, அதவாவது மாற்றம் இல்லாதது என்பதே அந்தக் கருத்து. பல அய்ரோப்பிய அறிஞர்களும் இந்தக் கருத்தை வலுப்படுத்தும் வகையில் இந்து நாகரிகம் மாற்றத்துக்கு உள்ளாகாமல் ஒரே நிலையில் உள்ளது என்று கூறியிருக்கிறார்கள்.

இந்தக் கருத்து உண்மைக்குப் புறம்பானது என்பதையும், இந்து சமூகம் காலத்துக்குக் காலம் மாறி வந்துள்ளது மட்டுமின்றி, பல சமயங்களில் இந்த மாற்றம் அடிப்படைக் கூறுகளையே மாற்றுவதாக இருந்தது என்பதையும் இந்தப் புத்தகத்தில் எடுத்துக்காட்ட முயன்றிருக்கிறேன்.

இந்தப் புத்தகத்தின் இரண்டாவது நோக்கம், பிராமணர்களின் தந்திரங்களைச் சாதாரண இந்து மக்களின் கவனத்துக்குக் கொண்டு வந்து, பிராமணர்கள் எப்படியெல்லாம் தங்களை ஏமாற்றியும் திசை திருப்பியும் வந்திருக்கிறார்கள் என்பதைப் பற்றி அவர்களைச் சுயமாகச் சிந்திக்க தூண்டுவதாகும்.” என்று குறிப்பிடுகிறார்.

 பார்ப்பனர்கள் தங்களுக்கு தனிப்பட்ட முறையில் நட்டம் என்றால் இந்து மதத்துக்குள் சின்ன மாற்றத்தைக்கூட அனுமதிக்க மாட்டார்கள். லாபம் என்று தெரிந்தால் அவர்கள் எந்த மாற்றத்தையும் செய்து கொள்ள தயங்க மாட்டார்கள், என்பது இன்று மட்டுமல்ல அவர்களின் வேத, புராண, இதிகாச காலங்களில் இருந்தே தெளிவான ஒன்று.

 பார்ப்பனரல்லாதவர்களின் கடவுளாக இருந்த முருகன், லாபம் தருகிற வருமானம் வருகிற கடவுளாக மாறியபின் அதுவரை முருகனை வழிபடாத பார்ப்பனர்கள், ‘சுப்பிரமணிய சுவாமி, கந்தசாமி’ என்று முருகனை பெயர் மாற்றி ‘முருகன் கோயில்களை’ கைப்பற்றினார்கள். (இன்று கூட பார்ப்பனர்கள் ‘முருகன்’ ‘ஆறுமுகம்’ போன்ற பெயர்களை வைத்துக் கொள்ள மாட்டர்கள். ‘சுப்பிரமணிய சுவாமி’, ‘கந்தசாமி’ என்றுதான் வைத்துக் கொள்வார்கள்.)

 சமீப காலத்தில்கூட தாழ்த்தப்பட்ட மக்களின் (அருந்ததியர்கள் மற்றும் பறையர்கள்) பெண்தெய்வங்களான சமயபுரம் மாரியம்மன், திருவேற்காடு கருமாரியம்மன் போன்ற கோயில்களை பார்ப்பனர்கள் கைப்பற்றி இருக்கிறார்கள். நாடார்களுக்கு சொந்தமான சில கோயில்களையும் பார்ப்பனர்களிடம் ஒப்படைத்து விட்டார்கள் பணக்கார நாடார்கள்.

 60 ஆண்டுகளுக்கு முன் திருச்செந்தூர் முருகன் கோயில் நுழைவு வாயிலில் ‘பள்ளன், பறையன், சாணான், சக்கிலி நுழையத் தடை’ என்று எழுதி வைத்திருந்தார்கள். பெரியார் இயக்கத்தின் போராட்டத்திற்கு பின்னே அது மறைந்தது. (சாணன் என்பது நாடார்களைக் குறிக்கும்.) நாடார்களுக்கு திருமணம் செய்து வைக்கிற புரோகித வேலைக்குப் பார்ப்பனர்கள் வரமாட்டார்கள். ‘அவர்களை கண்டாலே தீட்டு’ என்று ஒருகாலத்தில் பார்ப்பனியம் அவர்களை ஒதுக்கி வைத்தது. ஆனால் இன்று பணக்கார நாடார்களின் திருமணங்கள் பெரும்பாலும் பார்ப்பனப் புரோகிதரைக் கொண்டுதான் நடக்கிறது.

 வருமானம் வரும்போது “லோகம் மாறுதோ இல்லியோ நாமும் மாறிக்க வேண்டியதுதான்” என்று முற்போக்காளர்கள் போல் பேசுகிற பார்ப்பனர்கள், பார்ப்பனியத்திற்கு எதிராக பார்ப்பனரல்லாதவர்களின் உரிமைக்காக கோயில் நுழைவு போராட்டம், தேவராம், திருவாசகம் பாடுவது என்று முயற்சித்தால், ஒரு ரவுடியைப்போல் மிக மோசமாக நடந்துக்கொள்வார்கள்.

 இதுபோன்ற பார்ப்பனர்களின் செயல்களை டாக்டர் அம்பேத்கர் தனக்கே உரிய வீச்சோடு அம்பலப்படுத்துகிறார்;

“எங்கே இந்திரன், எங்கே வருணன், எங்கே பிரமா, எங்கே மித்ரன், வேதங்களில் கூறப்படும் இந்தக் கடவுளர்கள் எல்லோரும் எங்கே என்று அவர்களை (பிராமணர்களை) ஒருவர் கேட்கலாம். அவர்களெல்லாம் மறைந்து போனார்கள். அது ஏன்? இந்திரனையும் வருணைனையும் பிரமாவையும் வழிபடுவது லாபம் தருவதாக இல்லாமல் போனதே இதற்குக் காரணம். பிராமணர்கள் வேதக் கடவுளர்களைக் கைவிட்டது மட்டுமின்றி, சில இடங்களில் முஸ்லீம் பீர்களை வணங்குவோராகக் கூட மாறியிருக்கிறார்கள்.

 இது தொடர்பாக, மிக வெட்ட வெளிச்சமாகத் தெரிகின்ற ஒரு உதாரணத்தை குறிப்பிடலாம்.

பம்பாய்க்கு அருகே கல்யாண் என்ற இடத்தில் ஒரு குன்றின் உச்சியில் பாவா மலங்க்ஷா என்ற பீரின் பிரபலமான தர்க்க உள்ளது. அது மிகவும் புகழ்பெற்ற தர்க்கா. அங்கே ஆண்டு தோறும் உர்ஸ விழா நடப்பதும், அப்போது காணிக்கைகள் செலுத்தப்படுவதும் வழக்கம். அந்த தர்க்காவில் புரோகிதராக இருப்பவர் ஒரு பிராமணர்.

 அவர் முஸ்லீம் உடை அணிந்து, தர்க்காவுக்கு அருகே அமர்ந்து கொண்டு, அங்கே செலுத்தப்படும் காணிக்கைகளைப் பெற்றுக் கொள்கிறார். இதை அவர் பணத்துக்காகச் செய்கிறார். மதமோ, மதம் இல்லையோ, பிராமணருக்கு வேண்டியது தட்சணைதான். உண்மையில் பிராமணர்கள் மதத்தை ஒரு வியாபாரப் பொருளாக்கி விட்டார்கள்.”

டாக்டர் அம்பேத்கர் சொன்னது இன்றும் நடந்துகொண்டுதான் இருக்கிறது. மசூதியிடத்தில் ராமர் பேரில் கோயில் கட்ட முயற்சிப்பதும், இல்லாத பாலத்தை ராமர் பேரில் இருப்பதாக சொல்வதும் மதத்தை வியாபாரமாக மட்டுமில்லாமல், அரசியலாகவும் மாற்றுவதில் வேத காலத்தில் இருந்தே பார்ப்பனியத்தின் சதி தொடர்ந்து கொண்டுதான் இருக்கிறது.

 ***

 இந்து மத்தின் மூடத்தனங்களை, அதன் ஜாதி வெறியை, பெண்ணடிமைத்தனத்தை முற்போக்காளர்கள் நெருக்கிப் பிடித்து கேள்வி கேட்டால், “இந்த சீர்கேடுகள், இடையில் யாராலோ புகுந்தப்பட்டது. வேதகாலத்தில் ஜாதிய வேறுபாடோ, பெண்ணடிமைத்தனமோ கிடையாது” என்று சுப்பிரமணிய பாரதியைப் போல் கதையளப்பார்கள், இந்து மதவெறியர்கள்.

 “வேதங்கள் சொன்னபடிக்கு மனிதரை

மேன்மையுறச் செய்தல் வேண்டுமென்றே”

 “வேத வுப நிடத மெய்நூல்க ளெல்லாம் போய்

பேதைக் கதைகள் பிதற்றுவரிந் நாட்டினிலே”

 “வேதநூல் பழிக்கும் வெளித்திசை மிலேச்சர்

பாதமும் பொறுப்பாளோ பாரததேவி!”

 

என்று வேதத்தை உயர்வாக போற்றி பூரிக்கிற சுப்பிரமணிய பாரதியை போன்ற சுயஜாதி பிரியர்களுக்கு உரைப்பது போல், டாக்டர் அம்பேத்கர் சொல்லியிருக்கிறார்;

“பிராமணர்கள் மிகவும் விஷமனத்தனமான ஒரு கருத்தை மக்களிடையே பரப்பியிருக்கிறார்கள். வேதங்கள் பொய்யாதவை. தவறுக்கிடமற்றவை என்பதே இந்தக் கருத்து. இந்துக்களின் அறிவு வளர்ச்சி நின்று விட்டதென்றால், இந்து நாகரிகமும் பண்பாடும் தேக்கமடைந்து முடை நாற்றக் குட்டை ஆகிவிட்டது என்றால் இதுதான் காரணம். இந்தியா முன்னேற வேண்டுமானல் இந்தக் கருத்தை வேரோடும் வேரடி மண்ணோடும் அழித்து ஒழிக்க வேண்டும்.

வேதங்கள் உதவாக்கரையான படைப்புகள். அவற்றைப் புனிதமானவை என்றோ பொய்யாதவை என்றோ கூறுவதற்கு எந்தக் காரணமும் இல்லை. பிராமணர்கள்தான் அவற்றைப் புனிதம் எனறும் பொய்யாதவை என்றும் போற்றும்படிச் செய்து வைத்திருக்கிறார்கள்.

ஏனென்றால் பிற்காலத்திய இடைச்செருகளான புருஷ சூக்தத்தின் மூலம் வேதங்கள் பிராமணர்களைப் பூமியின் அதிபதிகளாக ஆக்கியுள்ளன. இனக்குழுவின் கடவுளர்களைத் துதித்து, அவர்கள் எதிரிகளை அழித்து, அவர்களின் உடைமைகளைக் கொள்ளைடியத்து, தங்களை வழிபடுவோருக்குக் கொடுக்கும்படிக் கேட்டுக்கொள்ளும் வேண்டுகோள்களைத் தவிர வேறெதும் இல்லாத இந்த உதவாக்கரை நூல்களைப் புனிதமானவை என்றும் பொய்யாதவை என்றும் ஆக்கப்பட்டது ஏன் என்று கேட்பதற்கு யாருக்கும் தைரியம் இல்லாமல் போயிற்று. ஆனால் பிராமணர்கள் பரப்பியுள்ள இந்த விவேகமற்ற கருத்தின் பிடியில் இருந்து இந்து மனத்தை விடுவிக்க வேண்டிய தருணம் வந்துவிட்டது.

இந்த விடுதலை ஏற்படாமல் இந்தியாவிற்கு வருங்காலம் இல்லை. இதில் உள்ள அபாயத்தை நன்றாக அறிந்தே இந்தப் பணியை மேற்கொண்டிருக்கிறேன். விளைவுகளுக்கு நான் அஞ்சவில்லை. மக்களைத் தட்டி எழுப்பி விடுவதில் நான் வெற்றி பெற்றால் பெரிதும் மகிழ்வேன்”

 என்று குறிப்பிடுகிறார்.

 

ambedkar1

 

 மாக்ஸ் முல்லர் போன்ற ஜெர்மானியர்களும் இன்னும் சில வெள்ளைக்காரர்களும், (திருவண்ணாமலையில் சுத்திக்கிட்டிருக்காங்களே அது மாதிரி ஆளுஙக) வேதங்களை உயர்வாக மதிப்பிட்டு உலகம் முழுக்க பரப்பியபோது அதை உடைத்து இந்து மதத்தை, பார்ப்பனியத்தை, வேதங்களை, உபநிடதங்களை, புராணங்களை, இதிகாசங்களை மிகத் துல்லியமாக, வார்த்தைக்கு வார்த்தை, வரிக்கு வரி கேள்வி கேட்டு அதை அம்பலப்படுத்தியிருக்கிறார் டாக்டர் அம்பேத்கர்.

 இவைகளைப் பற்றியான டாக்டர் அம்பேத்கரின் ஆய்வு உலகத் தரம் வாய்ந்தது. அதனால்தான் யாரையும் தனக்கு தலைவர் என்று அறிவிக்காத சுயம்பு சிந்தனையாளரான தந்தை பெரியார், ‘என் தலைவர்’ என்று டாக்டர் அம்பேத்கரை மட்டும் குறிப்பிட்டார்.

 இவ்வளவு பெரிய தலைவரை, உலகம் வியக்கும் அறிஞரை பார்ப்பனர்கள் மட்டும் அவமதித்தால் அதில் அர்த்தம் இருக்கறது! ஆனால், தலித் மக்கள் மீது காழ்ப்புணர்ச்சிக் கொண்ட தலித் அல்லாத எல்லா ஜாதியை சேர்ந்தவர்களும் சில நேரங்களல் இஸ்லாமியர்களும், ‘முற்போக்காளர்களும்’ கூட ஏதோ ஒருவகையில் அவமதிக்கிறார்கள்.

 டாக்டர் அம்பேத்கரை தலித் தலைவராக மட்டும் சித்தரிப்பவர்களை, அவர் சிலையை சேதப்படுத்துபவர்களை, அவர் சிலைக்கு மாலையிடுவதை கேலி செய்பவர்களை, அவர் பெயரை புறக்கணிப்பவர்களை & முட்டாள்கள், அயோக்கியர்கள், ஜாதி வெறியர்கள், சமூக விரோதிகள், மத வெறியர்கள், மனித தன்மையற்றவர்கள், தலித் விரோதிகள், காழ்ப்புணர்ச்சிக் கொண்டவர்கள் என்று நீங்கள் இந்த வார்த்தைகளில் எந்த வார்த்தைக் கொண்டு முடிவு செய்தாலும், அல்லது இதை விட கடுமையான வார்த்தைகளால் திட்டினாலும் அது தவறான முடிவல்ல. செயலல்ல.

 -தொடரும்

தலைவர்கள் படம் போட்ட T shirt அணிகிற முற்போக்காளர்கள், அம்பேத்கர் படம் போட்ட T shirt அணியாதது ஏன்? டாக்டர் அம்பேத்கர் படம் போட்ட T shirt டை ஏன் அவசியம் அணிய வேண்டும்? குறிப்பாக தலித் அல்லாத முற்போக்காளர்கள் ஏன் கண்டிப்பாக அம்பேத்கர் T shirt அணிய வேண்டும்? விளக்கமும் T shirt தயாராகும், கிடைக்கும் விவரமும்……… தொடரும்.

29 thoughts on “டாக்டர் அம்பேத்கர் மீதான காழ்ப்புணர்ச்சி ‘முற்போக்காளர்களின்’ இந்து மனோபாவம்

 1. கிரேக்க நாகரிகத்திற்கு முந்தய நாகரிகம் தமிழர் நாகரிகமே! அறிவியல், தொழில் நுட்பம் ஆகியவற்றில் முன்னோடி தமிழனே! ஐந்தாயிரம் ஆண்டு பழமையான ஹரப்பன் நாகரிகம் சொல்வதும் இதுவே! ஆனால், பார்பப்பனர் இந்தியாவில் நுழைந்த பிறகு தான், அவர்கள் தங்களது பிழைப்பற்காக நம்மிடம் திட்டமிட்டு தினித்த மூட எண்ணங்களால் தமிழன் திக்கற்றுப் போனான். உதாரணமாக, தருக்கம் செய்வதில் தமிழர் நிகரற்று விளங்கினர். ஏரணமுறையில் (Logically) எண்ண, கருத பயின்றவன் தமிழன். அதனால் தான் உலகில் எங்குமே, எந்த நாகரிகத்திலும், காணப்படாத ‘பட்டிமன்றம்’ (என்ற கலைவடிவம்) தமிழகத்தில் மட்டும் இன்றும் தழைக்கின்றது (இது தப்பித்ததே விந்தை தான்). தருக்கம் செய்பவனைக் கொன்றதுக்கான, மரபுச் சின்னம் தான், நக்கீரன் – தருமி தருக்கம். இறுதியில் நக்கீரன் சிவனால் கொல்லப்படுகின்றார். நக்கீரன், புத்தத்தைப் போன்று தமிழகத்தில் நிலவிய ‘ஆசீவக’ (ஆசு (பற்று) – ஈவு (கொடு) -அகம் (உள்ளம்)) மதத்தைச் சார்ந்தவர். அது ஒரு பகுத்திறிவு மதமென்பதால், யானைகளை விட்டு மிதித்துக் கொல்லப் பட்டனர், ஆசீவக மதத்தவர்.

  இப்படி தருக்கம் செய்வதை (எண்ணுவதை) நாம் விட்டதால், நாம் வீழ்ந்தோம், கிரேக்கர்கள் அறிவியலில் முன்னேரினார்கள். விளைவு அனைவரும் அறிந்ததே!

 2. நண்ப,
  மிக மிக அற்புதமான நினைவூட்டுகள் மற்றும் வாதங்கள். தொடரட்டும் உங்கள் பணி!

 3. At last! This is a post I wholeheartedly agree with!

  I am born in the Iyer caste. (The one time I forgot to mention this in a reply, Dr. Rudhran promptly wrote back asking about my genotype, so I make it explicit here)

  I have always thought that being a priest is a profession – money is the main concern. There could be exceptions, but that is the rule. After all, even the famed sage Yagnavalkya was thrilled with the number of cows he got as a prize after winning the discussion. Dr. Ambedkar nails it!

  I don’t know Sanskrit.I haven’t read the Vedas. What little I could understand of them are simply things like “O Surya/Agni/Rudra bless us, give us health, wealth, whatever” Now the age of the Vedas means that we should preserve them and study them as a cultural phenomenon (ditto for bible, torah, Quran) but treating them as sacred? Give me a break!

  Thanks for bringing Dr. Ambedkar to light to the ignorant people like me! Have his writings been collected and published?

 4. உள்ளதை உள்ளபடி கூறியிருக்கிறீர்கள். உரைக்கிறவர்களுக்கு உரைத்தால் சரி தான்.

 5. அம்பேத்கர் டி-சர்ட் அணிவோம் கட்டுரை மிக அற்புதம் தோழர். அண்ணலின் கூற்றுக்களை படிக்கும் போது மிக பிரமிப்பாக உள்ளது.

  //டாக்டர் அம்பேத்கரை தலித் தலைவராக மட்டும் சித்தரிப்பவர்களை, அவர் சிலையை சேதப்படுத்துபவர்களை, அவர் சிலைக்கு மாலையிடுவதை கேலி செய்பவர்களை, அவர் பெயரை புறக்கணிப்பவர்களை & முட்டாள்கள், அயோக்கியர்கள், ஜாதி வெறியர்கள், சமூக விரோதிகள், மத வெறியர்கள், மனித தன்மையற்றவர்கள், தலித் விரோதிகள், காழ்ப்புணர்ச்சிக் கொண்டவர்கள் என்று நீங்கள் இந்த வார்த்தைகளில் எந்த வார்த்தைக் கொண்டு முடிவு செய்தாலும், அல்லது இதை விட கடுமையான வார்த்தைகளால் திட்டினாலும் அது தவறான முடிவல்ல. செயலல்ல.//

  உங்களின் இவ்வரிகளை சிறிதும் தயக்கமின்றி ஏற்றுகொண்டு இவ்வாறு செயல்படும் முட்டாள்களை விரட்டுவோம்.

  சந்துரு.ம

 6. பல உண்மைகளை வெளிகொண்டுவரும் மிக சிறப்பான பதிவு. தொடர்ந்து எழுதுங்கள்

 7. //அனைத்து ஜாதியினரும் அர்ச்சகராக்கலாம், பெண்களையும் அர்ச்சகராக்கலாம், தமிழில் அர்ச்சனை செய்’ என்று தீவிரமாகஉரிமைகள் எழும்போது, ‘அதுக்கூடாது’ என்பதற்கு பார்ப்பனர்கள் சொல்லுகிற காரணம், “இந்து மதம் பழைமையானது. ஆகமங்களும் அப்படியே. அதை மாற்றினால் தெய்வக் குத்தம் ஆகும். கடவுள் செயல்கள் மாறுதலுக்கு உரியவை அல்ல” என்கிறார்கள்.//

  பார்ப்பனர்கள் தெளிவாகத்தான் இருக்கின்றனர்.பார்ப்பனரல்லாத நாம் தான் அவர்களிடம் மறைமுக அடிமைகளாக இருக்கின்றோம். அனைத்து ஜாதியினரும் அர்ச்சகரா்கலாம் என்ற சட்டம் நடைமுறையில் இல்லை என்றால் கோயில்களையும் கடவுளையும்
  புறக்கணிப்போம் என்ற எண்ணம் நமது மனதில் உறுதியாக இருக்க
  வேண்டும்.

  அப்போது தான் தந்தை பெரியாரும் அம்பேத்கரும் கண்ட கனவு நனவாகும்.

 8. அருமையான பதிவு தோழர் வாழ்த்துகள், அண்ணல் அம்பேத்கரை சாதி என்னும் வட்டத்தில் அடைக்க பார்க்கிறார்கள் . அவரை பற்றிய தெளிவான சிந்தனைகள் இளைஞர்களுக்கும் வரவேண்டும்

  புரட்சியாளர் அம்பேத்கர் புகழ் ஓங்கட்டும்


  குமார்

  ஜெர்மனி

 9. Hinduism is called eternal which means without beginning or end; lasting forever; always existing. It does not mean without change.

  Any thing should change and evolve then only it will prosper. Just because Ambedkar had written something it will not become true. He was accepting the theory of MaxMuller who said Aryans have come from Europe. Whcih is clearly thrown away by the modern historians. Also you trying to say Max Muller was doing good to Veda, actually his intention was only to degrade Veda against Bible. This is also clearly indicated by the modern historians.

  I am also interested in bringing all the castes as archagars, but honestly tell me you are pointing the temples only with high income which is not even 1% in India (and even in Tamil nadu). How about the rest of the temples where archagars are getting paid only less than 3000. How many of you are really intersted in serving those temples?

  Periyar is an exterimist, even though I agree with him in exercise he did for removing untouchability, He cut more than 300 trees in support of removing Kal, what is the necessacity of cutting 300 trees. Instead he should have stopped using it for alcholic purpose and utlized the coconut in favour of some useful things.

  Pappan will do anything for getting money !!! Yes how about you and others? After all Pappan was litterally begging others and get his money. But you will go and hit the others in the name of war and get your money and throw a bit to Pappan from that.

  Why dont the so called OBC kings/warriors who had the power did not do anything for the SC&ST? Why did the Vellalas did not offer their land to SC&ST instead they were using the SC&ST for their labour work, Why did the vanigar did not do anything for the SC&ST they were also using the ST&ST for their labours.

  Even if all the mistakes are done by Pappans earlier, how many days you are going to keep on looking at the history where the current trend is only the OBC (Vanniar, Thevar, Mudaliar, Chettiar, etc) are discriminating the SC&ST and not Pappans. In fact most of the Pappans have already left the country and no one wants to live in India because of the reverse discrimination by the politicians and of course they are happily living outside. But what happens to SC&ST still they are exploted like you folks to keep on talking about the historical thing which had happend and which cannot be corrected by any means.

  Currently the politicians are the Pappans who are exploiting you in terms of creating caste violations between various castes and gaining their vote bank, power and money. But you will still shout on pappan who is almost not there in any power any where in India.

  Why dont you raise your question to the politicians to eliminate caste based seat selection? Why dont you raise your questions against politicians asking them to provide more education in order to compete with the FC? which will improve you. But you are asking for selection based on lesser mark which will no way going to help you other than just gaining a degree with lesser knowledge?

  Why dont you ask politicians to put a strong law against human cleaning human wastage by providing suitale siewage system and ask them to provide toilet to the villages but you will ask them to provide color tv? But you will keep hitting Pappan who is having no power today and they have clearly stopped any discrimination against any body but the others are still following but you will still blame Pappans for that because you do not have guts to point out Thevars or vanniars as they will come back and hit you but Pappan will not do that so continue to blame Pappan for no use.

  I have studied my whole education with SC & ST and we never had problems and we were teaching to each other in my school days and I have helped many of them in terms of supporting them by offering my books and notes. But only by saying all these things you are poising the mind of SC&ST and Pappans and creating a discrimination between them. But now you are doing a reverse discrimination. Not really a good tactice. Instead of you doing this your step should be to improve their standard of living by giving education. You dont want that to happen becoz if it happens every body will know the fact and will not read your articles and prize you.

  Why dont you go to the SC&ST school drop outs due to their family condition and convince them to continue their education by explaining the importance. If you do that I will definetely appreciate that but instead you entire attitude is only in negative to expose the historical events which is of no use to anybody. What you are trying to achieve?

  You are doing nothing other than gaining fame by the same way how Periyar, Anna, Kalaignar had done earlier.

  In the mean while Pappans have not left praying Agni, Indra and others it is still in practice and since there are no temples built for them ever they are not praying that in the temple rather included the other gods.

  You are projecting as if it is Pappans have included all the gods into hinduism but actually hinduism allows multiple ways of achieving the same God and thus any ways (including Christianism and Islam) can be included in hinduism as other ways of attaining the same God.

  Even though you claim that Veda is waste but the entire world claims it in other way even today and more and more persons are coming to learn about the Vedic knowledge. Every body is aware of it.

  So going forward STOP abusing Pappan and try to focus on how to improve the SC&ST and try to eliminate the fightings between OBC and SC/ST. If you are continue obusing Pappan in this regard you are doing injustice to SC&ST and not to Pappans.

 10. I read this article and I am impressed by the details and historical facts that are given in your article.
  I think it would be even better if you had given the details of how the brahmins introduced their caste system into the tamil culture and how the caste system is against the real tamil culture.
  We need people like you and articles like this to give awareness to our people.
  thank you.

 11. Dear Mr. Fact,
  You have presented some arguments, but, unfortunately, they are not Facts!
  We do not curse you because of the works of your forefathers alone.
  You continue to do even today, at the same level, despite being a minority, despite living in 21st century!
  We are human beings, that too, Tamils! It is not our culture to derive sadistic pleasure, out of your discomfort. You force us to do.
  Kindly ask N. Ram, Cho. Ramasamy, Subramanyam samy, Rama gopalan etc.
  You might say that they are bad and ask me not generalize it to the community. Unfortunately, dear, they count and you don’t!

  The kind & level of damage they are doing to my society is enormous.
  We are really sorry that you have to cary the cross. But we are helpless too.

  It would be better for good people like you to migrate to USA!

 12. Pandian,

  I really understand that there are unsocial elements there with pappans. But looking at the persons you have specifed (N. Ram, Cho. Ramasamy, Subramanyam samy, Rama gopalan) no body takes there comments seriously including Pappans and the best thing you need to do to protest them is to ignore them and boycott all the articles written by them in any magazine and do not comment about them. That is the awareness we need to raise it with the community. They are very few people because of which the other innocent people are suffering. But I really do not believe that because of these members ( I believe you have highlighted the who are considered more powerful) I dont believe there is going to be a great damage and after all it is going to be read as one more article.

  But currently when I look back the recent happenings all over tamil nadu and even across entire India, the major culprits who are responsible for imposing casteism is the Politicians. They are including this from schools to colleges thus poising the entire up coming generation.

  Also you should realize that by raising the voice agains Pappans is not going to solve any problems instead you should see how should you improve the capabilities of others.

  I am not sure what you think as not facts in my arguments. If you specify that I can provide the proof for most of the things but may not be for all of it as even my thoughts are also mixed with it. But at least the main points what I have highlighted (like Aryan invasion myth, Max muller’s intention and others).

  Thirdly currently attacking the Pappan for the few powerless idiots like (Ram, Ramagopalan, cho , etc.) we should think of doing something better in terms of educating them by the actually the more affecting facts like the catsteism in politics, idea behind free gifts by the politicians, creating awareness against the bad habit of drinking, usage of tobaco and importance of their kids getting education and others.

  I really dont see a point for opposing the Pappans for what ever happens across tamil nadu (Law college – fight between Thevar and SC/ST but Pappan is blamed? What is the percentage of Pappan in Law college can you think? Blaming the Vikatan for that, but how many Pappans are working in Vikatan as a reporter do you know that? I hardly think 1 or 2)

  Ofcourse currently I am outside India, but I want to come back to India and dont want to stay in any other country. Yes I am currently outside to earn some money. But I dont want to run out of the country for what ever is the problem (that may be terrorisim or others taking my oppurtunities). I know how to create my oppurtunity. And at least this is the confidence needs to be built with every others in India. I want them to be taught how to live independently without any support. Yes reservation is required but there is no reason for them to give lesser marks rather they needs to be given additional training by the government free of cost to compete on the open category, how ever you can allocate the %ages for them to avoid over crowding of the forward caste. The only difference between a forward caste, OBC and SC/ST is the additional effort FC and Most of the OBC putting on their homes intially with their parents support and later by themself. Which is not the case of SC&ST as mostly their parents do not have enough education. Their parents needs to be supported financially by the government for the loss of the money because of sending them to school.

  My Kid was unable to walk until 3 years without holding because of the Walkler practice, I have forcibily removed to walker and intially he was searching the walker for 1 month. But once he realized he will not get it then he started trying for another 1 month and he started walking and today he never stops walking and running. This is the same thing applicable for this also.

  Make the people to realize that free items is not required as long as they are able to gain the money what ever they required. Again needs education.

  Make the agriculture activities to be done by private companies either by leasing the land or by buying the land and provide the labours with salary for whole of the year. This will enable the labours to get their food what ever happens and ofcourse the companies will know how to protect the losses against natural resources. Then there will be more people will start concentrating on agriculture, which is what is required for entire India and for the entire world now.

  Encourage the companies to open up on villages instead of cities. Give higher pay to the government employees who are willing to work on the villages. Ask them government to improve the education system.

  Ask the government not to be color blind on English medium and studying hindi (as an optional) item. Ask them for more schools so that the class is not crowded and every one gets equal attention. Ask them to recruit more teachers(which almost every school is struggling without teachers). At least where ever they could not find enough resource in the SC/ST and Backward community ask them to recruit the FC on the necessacities like Teachers, Hospitals, Village administration offices, Thasildars, Police and etc.

  Ask them to keep CCTV in every government office and separate team for monitoring the activities done on each offices. If they found getting bribe not only throw them out of job also impose a huge penalty so that every body is affraid of bribing.

  I have mention this, The Nadar community stopped blaming others and concentrated on their improvement and they have really achieved and growing faster. But dont mention about some exceptions, they are there with every community and dont waste your energy in arguing against them. Instead concentrate on improvement.

  Impose a plan to improve them, that is what is required. Note only positive thoughts are going to improve (irrespective of any community) and definetely not the negative thoughts.

 13. Mathimaran is another cheat like Periyar, etc…. fooling the people with outdated ideologies…. Instead of blaming the DMK and DK for the mess we are in, no point blaming the Brahmins…. Why dont people like you accept the reality and do something for the SC/STs…. there is no pint in praising Dr Ambedkar without doing any constructive work for the upliftment of SC/STs. Hey, Mathi…. dont just talk. go to the villages and help the SC/STs, if you REALLY care for them…. if you drive away the DMK/DK nexsus, the caste conflicts will fly away fr Tamilnadu… Long Live Dr Ambedkar !

 14. Dear Fact,
  Your reply was full of FACTS!
  People who speak a lot, don’t do!

  I would give you an acid test.

  If you think all brahmins are fine except some “power less” scoundrels, then try to implement the follwoing few things atleast.

  1. Could you ask your community to remove the “Sacred Thread” (poo nool).
  Christians, Muslims or any other religion in the world, the rules are common for all. Except in Hinduism! Here brahmins have some rules & previlleges and others some thing else. If you call us Hindus, then you should also remove the poo nool.

  2. Could you make your community to declare that they accept priesthood of all Hindus, irrespective of their caste? Could you withdraw the case against this, in the court?

  3. Sethu project is stopped now. Could you do something about it? Is it possible for you to revert it?

  All these are done by the “power less” people that you have claimed.

  Jaya lalitha, a Kannada Brahmin, was twice chief minister here. It was not an accident. It is due to the work of the “Power Less”. She made our people to fall in her feet. The brahmins DESTROYED our polity.

  She arrested our people in POTA. Kept them in prison for two years. When she needed, she bought Vaiko. Brahmins can do anything. What ever they do is “Sacred”. Dangerous people!

  Jayendran case is just not moving. Manu says that if Brahmin is guilty of murder, just SHAVE his head. If sudra does, CUT his head.

  Dear FACT, our people should know Facts! Just for their defence against EVIL!

 15. But you will still shout on pappan who is almost not there in any power any where in India…

  nambittamngnaaa… 🙂 🙂

  I can find a news reader from BBC with a degree called “Iyer”,

  i could see pappans doing the pujai in palani temple which belongs to hte “pandarams”,

  i read a news article about a judge springling holy water before taking his seat because his predecessor was an dalit,

  i can keep adding to this.

  “He was accepting the theory of MaxMuller who said Aryans have come from Europe. Whcih is clearly thrown away by the modern historians. ”

  Which modern historians ? stephen knapp ? ? 🙂 h ha ha haaaa

  Refer to this article http://safarmer.com/frontline/horseplay.pdf

  The story describes the links between far-right Hindutva propaganda in India and N.S. Rajaram’s claimed decipherment of the so-called Indus script – backed by his forgery of a Harappan “horse seal.” The article provides background on the ways that Hindutva propagandists distort ancient Indian history.

  varuvaen…

 16. udayarkudi inscriptions say that the murders of Aditha karikalan ( elder brother of raja raja cholan) were papaans and the can anybody guess the punishment metted out to them ? seizure of lands …

  sizure of lands for the murderers of a prince who was a heir to hte throne of hte mighty chola empire…

  paavam pappans….

 17. Pandian,

  Find the answers below

  1. Could you ask your community to remove the “Sacred Thread” (poo nool).
  Christians, Muslims or any other religion in the world, the rules are common for all. Except in Hinduism! Here brahmins have some rules & previlleges and others some thing else. If you call us Hindus, then you should also remove the poo nool.

  Ans: What is the important of this poo nool? Still I am not clear in what way it is going to gain good to others or by Pappan wearing it what way he gained anything?

  Secondly Pappans will not wear Araignan so what? It does not make any difference. The purpose of Poo nool and Araignan is created earlier as most of the places were covered by forest so to protect any poisonous insect bite it was essential to carry a thread they have adopted different ways of doing it.

  Thridly this issue is not something new it had been raised 1000 years ago by Kammalars of Tanjore and they got it approved by Rajendra cholan and even today they are wearing it (My native is near by and I still have friends with the community) and still following the avani avittam and other things. But I do not know for the 1000 year what they have gained because of it other than one additional day being spent in changing it (this is the same thing applicable to Pappan also). But even before Rajendra cholan (I dont know when) there are evidences that the shatriyas (warrior caste) Vaishyas were wearing the same Poo nool. Look at the picture of Krishna and Rama they are shown along with Poo nool but they are not from Iyer caste. If you feel that is what is disturbing you go ahead and start wearing poo nool and no one can even file a case against you even if it is filed it will definetely fail. So most of the Pappans dont mind you wearing Poo nool.

  2. Could you make your community to declare that they accept priesthood of all Hindus, irrespective of their caste? Could you withdraw the case against this, in the court?

  Ans: Even in my earlier comment I have specified that I am fully in favour of allowing others (any body who believe in hindu God with clean habits and dedication even if it is a Pappan) to perform the prayer (including allowing them to inner sanctum, but the inner sanctum should be restricted only to the person who ever is selected. I dont know any case is filed against it if so I dont see a reason why the Ambedkar written law is protecting it allowing others as a priest. If there is a law which protects it as a right of Pappan I will blame it as a mistake done by Ambedkar.

  3. Sethu project is stopped now. Could you do something about it? Is it possible for you to revert it?

  Ans: Sethu is stopped only for the political motivation and it has nothing to do with Pappan.

  All of your other comments are related to Political leaders which I have already explained that I categorize all the current political leaders (Pappan, dravidan, Muslim, christian, Dalit..) into the same group.

  But even though here is your another double stand, Now your claim that the brige might have been there before quite some time and no point in worry about that (yes I do agree with that) and it was the same case when Babri Masjid (I do not support the demolition instead they would have constructed any where as all the places are the places of god) where it was an abondoned Masjid for more than 40+ years then it is the same thing applies for it also.

  Regarding Manu they have asked to shave the head of brahmins yes it is his fault and he is not a brahmin by the way. I really do not know why he had written like that. But why did the kings followed him? After all they were in the power. There is no need for any one to accept what ever is written blindly.

  I can find a news reader from BBC with a degree called “Iyer”,

  Ans: BBC is not going by reservation and they got into that after a several round of interview and tested for other skills. This is the first time I am hearing having the skills are seen as a fault. How many Iyer you could find in the goernment organization in india today. Even if they are existing propably they are the oldies who joine in the early stages and in the brink of retirement. Ok you will not allow them work in Indian government organization, Sooner or later the private companies also will be implemented with reservation and you envy them working outside the country like you specifed BBC… Does it mean they have commit sucide? Very good thought. Congrats.

  i could see pappans doing the pujai in palani temple which belongs to hte “pandarams”,

  Ans: Why dont you go and ask the Pandaram to throw away them? Why are asking Pappan? How ever the control is with the government only right? What is your DMK government doing on this? Also tell me what is the number of Pappans and other caste in the Palani temple totally and who is getting the lesser pay?

  Jayendran case is just not moving.

  Ans: What is the powerful law doing on this? Also the government is not headed by the Pappan now. Why dont you screw them for this? Why are you blaming Pappan for this?

  i read a news article about a judge springling holy water before taking his seat because his predecessor was an dalit,

  Pappan Judges are still there in courts? I have not read this, if he did that why dont you file a case against him for this activity.

  “He was accepting the theory of MaxMuller who said Aryans have come from Europe. Whcih is clearly thrown away by the modern historians. ”

  Which modern historians ? stephen knapp ? ? h ha ha haaaa

  Check out the below, There are several proofs you may need to google for Myth of aryan invasion.

  http://www.archaeologyonline.net/artifacts/aryan-harappan-myth.html

  udayarkudi inscriptions say that the murders of Aditha karikalan ( elder brother of raja raja cholan) were papaans and the can anybody guess the punishment metted out to them ? seizure of lands …

  sizure of lands for the murderers of a prince who was a heir to hte throne of hte mighty chola empire…

  Ans: Yes even I am aware of it but you are saying only the partial information here, these are the Pappans who were the body guards of Veera pandian who last his head to Adita karikalan also they have poised the mind of Mathurandaka and taken his help to kill Adita karikala. Then by the political pressure given by maturantaga to Sundara chola (Parantaga II) he came into power even thoguh most of the commoners wanted Arunmozhi varman (Raja raja cholan) to come as the king. After 14 years Maturantaga died and Raja raja had come to power and punished these people by seizing their land and throwing them out of the country.

  Yes Why are you blaming this on Pappans it is after all the kings decision and you should raise this question to rulers asking why you have not punished them.

  How ever later these Pappans went back to Kandalurchalai and started the army training camp which was later demolished and the same Pappans who were training there were killed. It is there in the meikrithi (kandalur chalai kadi malar…) Later he had funded the same organization under a different incharge.

 18. Forgot one thing

  Christians, Muslims or any other religion in the world, the rules are common for all.

  Ans: Check out the churches in India, there are separate seat, entrances for the Dalits who converted into Christian in few places.

  For Muslims they treat the arab muslims higher and others as lower, also shia and sunny problem still existing.

  More over Manu dharmam is not a hindu law it is prepared by a hindu who is not a Pappan. By then I do not see or hear about any other law book so all the kings started following it. You should blame this on the kings who have accepted this. How can a Pappan can force a law on the King? After all the kings word takes higher power.

 19. Ok I have gone through the PDF document which claims Aryans come by invasion by proving that horse was not available in India before their invasion.

  Again the mistake is it is going by the assumption made by Max muller that Aryans have come into India by raiding on the horses again the assumption here is Aryans have come from Europe for that no evidence is there. How does it prove just because of horse is not there in India before means aryan had invaded? These are two different independent events, Aryans have never invaded india and the horses come to India separately after the sunset of Indus valley civilization.

  But look at the below proof about Saraswati river what is specified in the Rig Veda

  Both 19th and 20th century fieldwork (Oldham and Marc Aurel Stein and recent satellite imagery suggest that the Ghaggar-Hakra river in the undetermined past had the Sutlej and the Yamuna as its tributaries. Geological changes diverted the Sutlej towards the Indus and the Yamuna towards the Ganga, and the formerly great river (the Rann of Kutch is likely the remains of its delta) did not have enough water to reach the sea anymore and dried up in the Thar desert. This change is estimated by geologists to have occurred between 5000 and 3000 BC,[19] that is, before the Mature Harappan period. It is sometimes proposed that the Sarasvati of the early Rigveda corresponds to the Ghaggar-Hakra before these changes took place (the “Old Ghaggar”), and the late Vedic end Epic Sarasvati disappearing in the desert to the Ghaggar-Hakra following the diversion of Sutlej and Yamuna, but the 4th millennium date of the event far predates even high estimates of the age of the Rigveda.

  Trust this answers your query!

 20. இந்த சொல்லாடல்களை எல்லாம் படிப்பவர்க்கு தெரியும், இந்த பதில்களின் லட்சணம். வீண் வியாக்யானங்கள் தான். நேர்மையான பதிலிருக்காது. பொய் சொல்வதில் அசகாய சூரர்கள். இது பார்ப்பனர்களின் ரத்தத்தில் ஊரிய குணம். படிப்பறிவு இல்லாத காலத்தில் இவை எடுபட்டன. இனிமேல் மாட்டாது.

 21. பார்ப்பனீயம் என்பது என்ன என்று உணர வேண்டுமா?

  பூணூல் அணிவதன் மூலம், பார்ப்பனர்கள் மகா யோக்யவான்களாக இரண்டாம் பிறப்பெடுக்கின்றனராம். தங்களை மற்ற சமூகத்திடமிருந்து உயர்த்திக்கொள்வதன் அடையாளம் தான் பூணூல். அதனால் தான் அதை உங்கள் சமூகத்தால் விட முடியுமா என்று கேட்டேன். அவர் விட மாட்டாராம் நம்மை வேண்டுமானால் போட்டுக்கொள்ளச் சொல்கிறார். இதில் உள்ள அபத்தத்தை மறைக்க, அவர்களின் ‘தெய்வீக பூணூலை’ நமது அரைநாண் கயிறோடு கூட ஒப்பிடுகின்றனர் பார்த்தீர்களா? இதைத் தானைய்யா பார்ப்பனீயம் என்பது. தங்களை ஞாயப் படுத்திக்கொள்ள எவ்வளவு கீழேயும் கூட இறங்குவார்கள். நாம் அரைநாண் கயிறு உடுத்தியது கோவணத்திற்காகத் தான். வேறெந்த காரணமும் இல்லை. அனால் அவர்களின் ‘வியாக்யாணத்தைப்’ பார்த்தீர்களா? ஏழைககளுக்கு கோவணம் தானே எளிய ஆடை! வசதியான அவர்களுக்கு கீபாச்சம்!

 22. Dho da Enna onga historical facts ellam oothikidichi…. so finding fault in every aspect. What happend?

  If you are claiming that Pappan had come from other country then you should answer the following

  1. What is the proof for Aryan is refferred as a race?
  2. If it is a race then what is the proof for they have come from other country?
  3. If the proof is Nazis are called as Aryan then why they are called as Aryan? What is the proof of linkage between Nazi Aryan and Indian aryan?

  So it is clearly evident that all the arguments you have specified is on the baseless thought of Aryan invasion. So none of your arguments could be considered as a scientific proof. Based on the assumptions you are now trying to discriminate the Pappans. Dont worry as long as you are trying to discriminate Pappan they will definetely grow faster becasue of the fact that they need to struggle hard. Of course who ever is struggling hard will come up. Who ever is given things at a free of cost the growth will be limited.

  This is what is being proved for 60 years and you will realize it after some time. But when you realize it, it will be too late. That is why I am struggling to improve your standards but your thougths are always not in improving the standards of the depressed rather depressing the Pappans.

 23. yokkiyan varran sombai eduthu ullae vai ngara madiri…
  stephen knapp i vida miga mattamana historian )(?) / archeologist (?)N.S.Rajaraman…andha interview le eppadi pulugi irukkanu padichu partha therium… evanai pulugan nu solramoe avanoeda web site i kudukara factukku ini…

  king u thann pannan kingu thaan pannaan na yaen pannaan??? panna vachathu manu…Even today you can see politicians licking the feet of saibaba,shankars etc., policy thappa ? program thappa ? policy frame pannavan muttaal, parapiyavan ayokiyan follow panravan kaatumirandi…

  There are still people, our people who think and act as if they are paapaans.avangalukku kaa thaan paesarome…

  I wanted to stress the communal affinity of the person working in BBC and not their selection process.We very well know how their selection process and quality works when it comes to issues related to ireland.

  At least in tamilnadu we dont have this exclusive culture of having our caste degrees next to our names, at least with the learened people and that is only becuase of a periyar. Inf fact we feel ashamed when some one asks for caste…but having it next to their names…wow…Congrats…

  Regarding saraswathi river i can very well say that it is from afghanisthan…but i shall not becuase all the issues relating to sarsawathi are matters of dispute between archeologists. But stressing on the disputed part is “paarpaniyam” just like manu.The difference is he had no disuputes of claims.Even the max muller you blame,agreed of hte existence of “post vedic saraswathi”. this fact is evident form where the text has been taken from “WIKIPEDIA”(nandri poedunganna..).So one thing is clear aryans are vandherigal…rivers was and will be there and will change form irrespective of some crap texts having references to it…

  //More over Manu dharmam is not a hindu law it is prepared by a hindu who is not a Pappan. By then I do not see or hear about any other law book so all the kings started following it. You should blame this on the kings who have accepted this. How can a Pappan can force a law on the King? After all the kings word takes higher power.//

  Arumai…adhai htane naangalum solrome..hindu madham nu onnu kidayathu, paarpaniyam thaan irukkunu…ivan paarpann illainnu sonnal, paarpaanu oruthan irukkanuu thane artham ? Ana vishayam HINDU nu paer vachuathey afghan karngan thaan “Thirudanu”…

  Manu paarpann illaiyam…romba nallathu…poonulai udambulae poetruntha enna ? manasulae poetruntha enna ? ellam onnu thaan…but oru scholar “Olivelle” enna sollrarna manu oru paarpaan’nu.Still a matter of uncertainity i dont want to claim it as a fact or just like fact…But manu dharmathik engum hindu endra vaarthai illai…manu hinduvaaam…ada daaa…

  aditha karikalan pathi peasumpoethu adhu enda paarpan panna enna? veerapndiayan abathuthuthavigala irukkattum, illai madhuranthangan aagattum, illai vaera evanoe aagattum…the point i stressed was the punishment met out to them and not who was the culprit.adulayum kuda controversy iruukku yaar paaannu? excetpt for the fact that it was executed by a bunch of paarpaans and they were punished according to manus laws.

  audthathu aryan racekku prrof kaekarruknagnna …sonna romila thappari adipeengae ? nazi aryan kkum indiayan aryan kkum linkage kaekarau…linkage “Aryan” thann…vera enna kanraviyoe irullalaam.Vandheri enga irunthu vandalum vandheri thaan….May be the linkage part can be best answered by the RSS,BJP gumbals…because they are the ones who worshipped and still worship hitler…kaiyilae oru muslim paerai pachai kuthittu gandhi ya kondra veera paramaparai…

  //Again the mistake is it is going by the assumption made by Max muller that Aryans have come into India by raiding on the horses again the assumption here is Aryans have come from Europe for that no evidence is there. How does it prove just because of horse is not there in India before means aryan had invaded? These are two different independent events, Aryans have never invaded india and the horses come to India separately after the sunset of Indus valley civilization///

  konjam unga nanbar raja ram oda interview vai nalla padicheengana theriyum…illaina edukku maatai kudiraiyakkanum…ellam paarpana politics thalaivaa..maatai kudirai aakarathum, mudiryaiay nairiyakarathum…

  http://safarmer.com/frontline/taleoftwohorses.pdf

  super archelogist thalaiva unga rajaram…ennama interview kudukarar paarungalaen…

 24. 60 varushama nammalai ellam namma standard le irunthu kappatha vanda moses factukku..

  //So it is clearly evident that all the arguments you have specified is on the baseless thought of Aryan invasion. So none of your arguments could be considered as a scientific proof. Based on the assumptions you are now trying to discriminate the Pappans. Dont worry as long as you are trying to discriminate Pappan they will definetely grow faster becasue of the fact that they need to struggle hard. Of course who ever is struggling hard will come up. Who ever is given things at a free of cost the growth will be limited.

  This is what is being proved for 60 years and you will realize it after some time. But when you realize it, it will be too late. That is why I am struggling to improve your standards but your thougths are always not in improving the standards of the depressed rather depressing the Pappans.//

  inda WWF ellam vera engayavathu kaaminganove…ennamoe paarpan mattum thann struggle panra madiri…ingae cuckoos kazhuva oru jadiyae irukku…kaetta non-paarapaan avanagali payan paduthaliayannu kaepeengae? adhai thaan maatha poeradarome…enga standradi uyrathiyathu periyar…enda paarapara payalum illai…

  maelum enga standardi uyartha neenga varuthapattu baram sumakka vaendam…yaenna 60 varushama illai …2000 varusha nilavia varra aneethigalukku oru paarpaan kuda oru pullaiyum kuda pudingi poetathu illai…”sathi”yai edirthavanukku london lae samathi katta vacha kuttam…adipatta soothiranani agraharam valiaya kondu pona vellaikaranai suttu konnduttu viduthalai virana mariaya asingam,sontha inathin pengalai kuda madikka theriyatha, adharkum engalam periyarum,ambedkarum vara varaikum wait panniya standardless kayavar kootam laam engalukku standards kattru thara vaendam…summa nayagan madiri avai poi kaelu ivanai poi kaelu nnuttu…

 25. Dr. Pandian,

  I have to first say that I am born in the Iyer caste. I know several people who will skip the rest of this feedback once they know this.

  1. You say that you are against the brahmin community because you are against people like Cho, Ram and whoever – as they count, and the rest don’t. Are you against the muslims? If not, do you support Osama bin Laden, Saddam Hussein? Their influence is much higher than Cho/Ram’s. If you want to restrict yourself to the context of Tamil Nadu, do you support the perpetrators of the Coimbatore riots? Or are you against muslims? Do you support the attackers of dalits? Or are you against the Thevars? The amount of damage these people have done to my soceity – the Tamil society – is much larger than anything Cho/Ram/Subramania Swami have ever accomplished. Please clarify.

  2. Why should I ask any brahmin to remove his poonool? It is his personal choice to wear it or not. As I mentioned, I am born in the Iyer caste and I have never heard anybody say that they are superior because they wear a poonool. This is simply a tradition for most people – like shaving the head for the first time in a kuladheivam temple. I strongly beleive that as long as one’s choices don’t harm others, they should be allowed all the freedom – whether it is wearing a poonool, or a pierced belly button or blue colored hair. If you choose to interpret the poonool as a symbol of someone’s superiority, it is your problem and your problem only. If the person wearing the poonool chooses to interpret it as a symbol of his superiority, it is his problem and his problem only – as long as he doesn’t impose his beliefs on you.

  2. I can declare that I have no problems with anyone becoming a priest. I don’t see how I can say anything on behalf on entire brahmin caste. I shall give you an acid test instead to show absurd this statement is – can you make the entire non-brahmin community to drop all casteist feelings? No attacks against dalits, etc., no casteist organizations, parties? If you can’t talk for the entire non-brahmin community, then expecting me to talk for the entire brahmin community is absurd.

  3. I am against the Sethu project. I don’t beleive it is cost effective at all, and I beleive the ecological costs are too heavy. I have no religious objections whatsoever. Why is an anti-Sethu stand “parppaneeyam”? What has the brahmin community got to do with this?

  4. Where the hell do you get off telling brahmins to migrate to US? Kalagam, this is fascism!

  5. Which world do you live in? Subramania Swami made Jayalalitha the CM? I thought Swami was the only person crazy enough to make such statements, now I see another. If Cho has the power to make anyone the CM, the BJP would have come to power in TN long ago.

  6. As you yourself pointed out, J arrested Vaiko. And she arrested Jayendra. Doesn’t look like a brahmin supporter! She arrested whoever was against her wishes, period.

  7. Manu may have said a thousand things. Is Manu Smrithi the accepted law of Hinduism? Is it the accepted law of India? If not, who cares? But for people like you, most of us won’t even get to know what is written in Manu Smrithi. (And we have to take your word for it)

  8. And you simply finish off saying that lying is in Parppana’s blood. I have no idea of your caste – let us say it is “xyz”. You are being stupid here, but I am not stupid enough to make your individual attribute the attribute of your caste, “xyz” and say stupidity is the hallmark of the “xyz” caste.

  Venkat,

  1. You know of several brahmin casteists? Super! Do you know of any non-brahmin casteists? Or do you beleive that casteism is unique among brahmins? If you do, please read about the recent law college riots. Also, have you heard of Keezh Venmani? Thinniyam? Ootthapuram? Pappapatti? Keerippatti?

  2. Aadhittha Karikalan was murdered by brahmins? So what? I personally beleive that Nandanar must have been killed by Chidambaram priests. Again so what? What is the relevance of this statement today? If it is relevant, is that the only murder in the history of Tamil Nadu? Have there been no non-brahmin murderers in Tamil Nadu ever? Is there a point in this ridiculous argument?

 26. Dear friend,
  You both arguments gives some facts & false.First think Indian Aryans are aboriginals is false.Dr.Ambedkar also accepted it , also he tried to prove it,Moreover he gave lot of evidences in his very very important book titled “who were sudras? Why they became the fourth varna?” That’s why RSS praise ambedkar particularly.He rejected the theory of Maxmullar about arayans.Brahmins also our Kith & kin.we should accept it.Even Periyar also have good relationship with rajaji until his death.The problem about Brahmins is they infected very much, the theory of four varna, among the masses of hindus, for the past 2000 years.Each and every Hindu, is infected by this cancer.That’s why it is very difficult for Periyarist’s and ambedkarist’s to change the Hindu masses.They are struggling.That’s why they are tend to blame Brahmins.Now in this modern world,all are changing even Brahmins are realising and start changing.Why the Indian rulers obey Brahmins,the answer is the uneducated Hindu masses believe Brahmins are next to God.To get support of his people, the ruler also supports Brahmins and theory of four varna.one needs another to gain political stability.why normally Hindu masses rebel Brahmins.the answer is they rise from our races,in tamilnadu most Brahmins are from Tamil communities,whenever Brahmins came from north to Tamilnadu in olden days,they teach Vedas & mantras to who persons ready to study and accept their varna theory selected from tamil communities, and they became tamil Brahmins automatically.Another main problem of Brahmins is they still adamant and foolish about Vedas and rishis,believe they are sacred .These things are all disproved by Dr.ambedkar researches with all evidences.First thing all Brahmins should read ambedkar’s books about Hinduism,also non-Brahmins must.Then only all Hindu masses understand the falses made by Brahmins throughout the history in the name of hindu religion,and realise.

Leave a Reply

%d bloggers like this: