ஜெனியூனானவர்கள் என்றால் சுயஜாதி அபிமானம் இல்லாதவர்கள்தான்

kharoncovers

ராயலசீமா மகேந்திரன்

Diwakarஎன்கிறவர்ஜாதி வெறிக்கு ‘நான் தமிழன்’ என்று பெயர் வைத்திருப்பது அதனினும் கேவலம்”என்றகட்டுரைக்குஎன்னைகண்டித்துபின்னூட்டம்அனுப்பியிருந்தார். அதைமறுத்து, கண்டித்து ராயலசீமா மகேந்திரன்எழுதிஅனுப்பியிருந்தார், அதுஇது தான்:

 

1. Movies – There are several movies doing this activity

 

சாதி உணர்வைத் தூண்டுவது போல் வந்த திரைப்படங்களைக் கண்டிக்கவில்லை என்று சொல்லுகிறீர்கள். இதிலிருந்தே இந்த வலைப்பக்கத்தின் கடைசி சில பதிவுகளை மட்டுமே படித்திருக்கிறீர்கள் என்று கருதுகிறேன். தசாவதாரத்தைக் குறித்தும், பாலசந்தரைக் குறித்தும், தோழர் எழுதிய பதிவை நீங்கள் படிக்கவில்லை என்று எண்ணுகிறேன். நேரம் கிடைத்தால் முதல் பதிவிலிருந்து ஒருமுறை படித்துவிட்டுப் பிறகு எழுதுங்கள்.

 

2. Jathi Sangam – There are several Jathi sangams

 

சாதி சங்கங்கள் தேவையற்றவை என்பது தான் என்னுடைய கருத்தும். ஆனால், சாதி சங்கம் அமைப்பதில் பார்ப்பனர்களுக்கு இருக்கிற நியாயம் பள்ளர்களுக்கும் அருந்ததியருக்கும் கூட இருக்கும் என்பதும் எனது அசைக்க முடியாத நம்பிக்கை. சாதி சங்கக் கலைப்பு ஆதிக்க சாதிகளிடம் தொடங்கி தலித் மக்களின் சாதி சங்கங்களுக்கு வருவதுதான் நியாயம். அதற்கான முதல் வேலையாகத் தாம்பிராசைக் கலைக்கச் சொல்லி நீங்களே போராட்டம் தொடங்கலாம். அதன் பிறகு அனைத்து சாதியாருடைய சங்கங்களையும் கலைப்பதற்கு அதுவே ஒரு நல்ல முன்னுதாரணமாய் அமையும். இதை ஏன் நீங்கள் செய்யக் கூடாது.

 

3. Attacking Parppans unnecessarily – I have seen many of your own posts which is creating hatred towards brahmin community. I was a normal person initially and I have several Muslim / hindu (Dalit and all other communities)friends and I never had any problem and I do not even know what their caste is. But unfortunately after going through your posts for some time, I started having the feeling that I have to start support the brahmin community. I am not sure whether you are aware because of your writings you are making the normal persons (who are not attached to the caste) to follow the caste. When I realized this I stopped reading your articles and similarly others Vinavu, tamilovia, tamilachi and others.

 

தோழர்மதிமாறன், பார்ப்பனர்களைத் தேவையில்லாமல் தாக்குகிறார் என்று சொல்லுகிறீர்கள். நீங்கள் சாதி அபிமானமற்றவர் என்றால் உங்கள் சாதியின் மீதான விமர்சனம் ஏன் உங்களுக்கு உறுத்துகிறது. சாதி வெறியைப் போலவே சுயசாதி அபிமானமும் கீழ்த்தரமானது. உங்களுக்கு அனைத்து மத சாதி நண்பர்களும் இருக்கிறார்கள் என்று சொல்வதிலிருந்தே ஒவ்வொருவரும் என்ன மதம் அல்லது சாதி என்பதை தெரிந்துகொண்டுதான் பழகிவருகிறீர்கள் என்று தெரிகிறது. தோழர் மதிமாறனுடன் நேரடியாகப் பழகும் வாய்ப்புள்ள எனக்கு இன்று வரை அவர் என்ன சாதி என்பது தெரியாது. தெரிந்துகொள்வதில் எனக்கு ஈடுபாடும் கிடையாது. அதே போல அவரும் என்னுடைய சாதி அடையாளங்களைக் குறித்து தெரிந்து கொள்ள முயன்றதில்லை. நம்மோடு பழகுகிறவர்களின் சாதியை அறிந்துகொள்ளும் குணத்தை முதலில் கைவிடுங்கள்.

 

தோழர்மதிமாறன், அனைத்து மதங்களையும் சாதிகளையும் கண்டித்தே வந்திருக்கிறார். அதில் எனது சாதியும் அடக்கம். எங்கள் சாதியை எப்படி விமர்சிக்கலாம் என்று நான் அவரிடம் கேட்கவில்லை. காரணம் எங்கள் சாதியினர் தங்கள் பண்ணைக் கூலிகளிடம் நடந்துகொண்ட விதத்தை நானறிவேன். என் வீட்டிலேயே கண்கூடாகப் பார்த்திருக்கிறேன். என் கொள்ளுத்தாத்தா காலம் வரை எந்த பண்ணைக் கூலியும்  வீட்டுக்குள் வரமுடியாது. ஏதேனும் வேலை காரணமாக வந்தாலும் அவர்கள் சென்ற பிறகு வீடு முழுவதும் கழுவப்படும். என் தாத்தா காலத்தில் அந்த நடைமுறை மாறியது. தனக்கு முடிவெட்டுகிற அருந்ததியரை வீட்டினுள் வரவழைத்து முடிவெட்டிக்கொள்வார். பண்ணைக் கூலிகள் அனைவரும் வீட்டிற்குள் வரலாம். அவர்களைத் தனக்கு முன்னால் உட்காரவைத்துக் கூடப் பேசுவார். ஆனாலும் அவரிடமும் அந்த சாதியத்தின் எச்சம் எஞ்சியிருந்தது. அவர்கள் தண்ணீர் அருந்த எங்கள் வீட்டில் தனிக்குவளை இருந்தது. கேட்கக் கூசுகிற வார்த்தைகளைக் கொண்டு அவர்களைத் திட்டுவார். இங்கே என் பாட்டன் என்பதற்காக நான் எதையும் மிகைப்படுத்தியோ குறைத்தோ சொல்லிவிடவில்லை. இந்த நேர்மை ஒவ்வொரு சமூகத்தினருக்கும் வரவேண்டும் என்றுதான் விரும்புகிறேன்.

 

நண்பரே, எத்தனையோ பார்ப்பனர்களின்* நம்பிக்கைகளை கேள்வி கேட்காமல் அவர்களை நண்பர்களாக எண்ணியிருக்கிறேன். ஆனால் என்னுடைய மூட நம்பிக்கை எதிர்ப்பு, பார்ப்பன மேலாதிக்க எதிர்ப்பு போன்றவற்றை அறிந்த மறுநொடியிலிருந்து அவர்கள் என்னிடம் பழகுகிற விதம் மாறிவிடுகிறது. *நீயே சாதி பார்த்துத்தான் பழகியிருக்கிறாய் என்று சொல்ல வரலாம். நானாக அவர்களிடம் சென்று என்ன சாதி என்று கேட்டதில்லை. அவர்களேதான் தங்கள் சாதிக்குரிய அடையாளங்களைப் பெருமையுடன் வெளிக்காட்டிக் கொண்டனர். அதன் வாயிலாகவே அவர்களின் சாதியை அறிய நேர்ந்தது.

 

4. Even in one of your previous posts you said Pappans are not supporting Tamil elam and the reasons, but at the end you also thanked the pappans who are supporting.

 

It means there are Pappans who are supporting and who are opposing and you are writing against the pappans who are opposing fine.

 

But does it mean no others are opposing Tamil elam? If so why you have not written about their community and you only written about them? It clearly shows you want to oppose only Parppans in general and others individually.

 

அந்தப் பதிவில் எல்லா பார்ப்பனர்களும் ஈழ எதிர்புணர்வுள்ளவர்கள் என்று எங்கேயுமே சொல்லவில்லையே. பெரும்பாலான பார்ப்பனர்கள் என்று தான் சொல்லியிருந்தார். பதிவை நன்றாகப் படித்துப் பார்த்து தான் எழுதுகிறேன். ஈழ எதிர்ப்பை பகிரங்கமாகக் கைக்கொண்டிருக்கக் கூடியவர்களைப் பட்டியலிடுங்கள். மனசாட்சிக்கு விரோதமில்லாமல் அதில் எத்தனை பார்ப்பனர்கள் இருக்கிறார்கள் என்று எண்ணிப்பாருங்கள். ஈழ எதிர்ப்பை கைக்கொள்ளும் பிற சாதியார் பலரும் பார்ப்பனர்களின் பரப்புரையின் விளைவாகவே அவ்வாறான நிலைப்பாட்டுக்கு வந்திருப்பவர்களாக இருப்பார்கள். ஆராய்ந்து பாருங்கள். அதற்காக பார்ப்பனர்கள் அத்தனை பேரும் ஈழத் தமிழர்களுக்கு முற்ற முழுக்க எதிரானவர்கள் என்றும் நாங்கள் சொல்லவில்லை.

 

5. I just wanted to raise this because by your writings you are not trying to suppress the pappan community rather they are clearly raising their caste feelings. Who ever does not want to get affected simply ignore your writings by doing this there are moving away from you in understanding your problems and not supporting you. Others are raising their voice severly by opposing what ever you are doing.

 

Currently I am staying abroad and I have a boy of 6 years old but he does not even know what is caste, I do not want to teach him about anything. I had a plan of coming back to India later but unfortunately I am bit concerned about all the things which is happening now and I do not want him to come back to India because I feel he will get into the unwanted caste trap in the colleges.

 

Also I have seen when ever a clear argument is put against you with the necessary proofs, all your followers will start jump against them clearly specifying the words like Pappara naye, pappan ozhikkanum etc.,

 

So this clearly shows you just want to suppress only pappans how others (this includes all FC, MBC, OBC and BCs) have done it to Dalits. At least it is good that most of the time you are not responding to any other comments.

 

I know for sure that you will have some genuine brahmin friends, ask them to read all these and try to take their feelings and find out what is happening.

 

Other thing is sondha karuthu, what only others can have sondha karuthu? Pappans should not have their own sondha karuthu?

 

I am sorry I am totally disappointed because of the poor agenda you have in your mind even though your writings are too good.

 

உங்கள் ஆறு வயது மகனை இந்தியாவுக்கு அழைத்து வருவதும் வராததும் உங்கள் விருப்பம். அதில் நான் புகுந்து கருத்து சொல்ல விரும்பவில்லை. ஆனால் அதற்கு நீங்கள் சொல்லுகிற காரணம் கொஞ்சம் யோசிக்க வைக்கிறது. என் மகனுக்குச் சாதி குறித்து எதையும் நான் கற்றுக்கொடுக்கவில்லை. அதை விரும்பவும் இல்லை என்கிறீர்கள். பாராட்டுக்கள். ஆனால் இந்தியாவுக்கு வந்தால் உங்கள் மகன் இதையெல்லாம் தெரிந்து கொள்வான் என்று அஞ்சுவதிலிருந்தே உங்கள் உள்நோக்கம் தெள்ளத் தெளிவாகப் புலனாகிறது. மற்ற சாதியாரின் சாதிவெறியைத் தெரிந்து கொண்டால் உங்கள் மகன் நம் சாதியில் இது போல் செய்திருக்கிறார்களா? என்று கேட்பானே, நான் அதற்கு என்ன சொல்லுவேன், என்ற பயம்தான் அப்பட்டமாகத் தெரிகிறது.

 

பார்ப்பன நாயே, பார்ப்பான் ஒழிக போன்ற வார்த்தைகளை மதிமாறன் ஒருபோதும் சொன்னதில்லை. மதிமாறனின் பதிவுகளில் விவாதிக்க வருகிறவர்களில் சிலர்தான் இது போல் கீழ்த்தரமான வார்த்தைகளைப் பயன்படுத்தியுள்ளனர். பார்ப்பன சமூகத்தைச் சேர்ந்த பி.முரளி என்பவர் மதிமாறனைக் குறித்து எழுதியதையும் மதிமாறனின் வலைப்பதிவில் தேடிப் படித்துப் பாருங்கள். ஒரே ஒரு பி.முரளி எழுதியதற்காக ஒட்டு மொத்த பார்ப்பனர்களும் அப்படித்தான் என்று நானும் மதிமாறனும் பொதுமைப்படுத்தவில்லை. அதே போல ஒருசிலர் பார்ப்பன நாயே, பார்ப்பான் ஒழிக என்று சொல்வதைக் கொண்டு மதிமாறன் உள்ளிட்ட அனைவரையும் பொதுமைப்படுத்தாதீர்கள் என்பதுதான் எனது வேண்டுகோள்.

முரளி என்பவர் மிககீழ்த்தரமானவார்த்தைகளைப் பயன்படுத்தி மதிமாறனை திட்டியபொது நீங்கள் ஏன் இப்படி அநாகரீகமாக எழுதுகிறீர்கள் என்று முரளியை கண்டிக்கவில்லை. அவர் பார்ப்பனர் என்பதினாலா

 

அனைவருக்கும் சொந்தக் கருத்து இருக்கும் போது பார்ப்பனர்களுக்கு ஏன் சொந்தக் கருத்து இருக்கக் கூடாது… தாராளமாக இருந்துவிட்டுப் போகட்டும். ஆனால் அந்த சொந்தக் கருத்து பொது நலனுக்கு எதிரான சுயநலக் கருத்தாக இருந்தால் கண்டிப்பாக விமர்சனம் வரத்தான் செய்யும். பார்ப்பனர் என்றில்லை, எந்த சாதி மற்றவர்களுக்கு எதிரான சொந்தக் கருத்தைக் கொண்டிருந்தாலும் விமர்சனம் வரத்தான் செய்யும். நீங்கள், நான், மதிமாறன் இப்படி யாருடைய சொந்தக் கருத்தும் அதற்கு விதிவிலக்கில்லை.

 

மதிமாறனின் எழுத்துக்களைப் பற்றி அவரது ஜெனியூன் பார்ப்பன நண்பர்களிடம் கேட்கச் சொல்கிறீர்கள். பார்ப்பனர் என்றில்லை, எந்த சாதியைச் சேர்ந்தவராக இருந்தாலும் எங்களுக்கெல்லாம் ஜெனியூனானவர்கள் என்றால் சுயஜாதி அபிமானம் இல்லாதவர்கள்தான். நண்பர் இதை சரியாகப் புரிந்துகொள்ள வேண்டும். நான் பழகிய பார்ப்பனர்களில் அப்படி யாரும் இல்லாததாலேயே இப்படி என் அடையாளங்களை மறைத்துக்கொண்டு எழுத வேண்டியிருக்கிறது. இப்படி ஒரு நிலைமையிலிருப்பதை நினைத்து என்னாலும் உங்களைப் போல் வேதனைப்படத்தான் முடிகிறது. புலி பட்டினி கிடக்காமலிருக்க மான் செத்துதான் ஆகவேண்டும். மான் சாகாமலிருக்கப் புலி பட்டினி கிடந்துதான் ஆகவேண்டும். அதே மாதிரி மதிமாறனின் செயல்திட்டம் (அஜெண்டா) உங்களுக்கு மட்டமானதாகவே இருந்துவிட்டுப் போகட்டும். நாங்கள் அதைக்குறித்து வருந்தவில்லை. நன்றி.

15 thoughts on “ஜெனியூனானவர்கள் என்றால் சுயஜாதி அபிமானம் இல்லாதவர்கள்தான்

 1. ஒருமுறை வாருங்கள். உங்கள் உள்ளம் கவர்ந்த புக்மார்க் தளம்.

  குரூப் அமைப்பதற்கான வசதி…
  வாரந்திர சிறந்த இடுகைகள் தானியங்கி முறையில் தேர்வு….
  ஓட்டளிப்பு பட்டை…
  இன்ன பிற மேம்படுத்தப்பட்ட வசதிகளுடன்….

  தளமுகவரி

  nellaitamil

 2. First of all let me clarify some misunderstanding here.

  1. I have never asked about caste to any body, but I assume there are several caste friends I have (Of course it is clearly understood). So it is only your assumption that I got to know your castes. Also just to highlight I have a lot of Dalit friends in my native village and you can very well ask them when all the others (including the BC, MBC communities) were not maintaining their friendship they were really my friends and even today they are my friends and when ever I go there (generally once in 10 years) I will go and meet them in person and will have a chat with them. We used share our lunch with all of them and had no issues until now. In fact they are one who protected me and accompany me until my home in the late night from the street dogs after we finish the tution toghether. We never had any problem and I am still thankfull to them for the help they have provided to me. Just to mention my close friends name Ranadeve and Siva subramaniam from Talanayar Nagai dist., . (I am not sure whether I can provide their names here, if you feel it may create any problems please remove their names because i have given their complete identify here)

  2. I definetely accept that Mathimaran would have never written a single bad word in his post not only against pappans but to any community and I never said about that. Also I have specified in general Mathimaran had never make any comments on the Pinnutam (only once i have seen his response). How ever I also believe it is his job to remove any unwanted scolding words which generalize the scolding against any community or individuals unnecessarily.

  3. You are telling that all the ezhla ethirpu is created because of Pappans how about Karunanithi? How about all the congress parties? There are persons who are opposing ezhlam in all the communities it is merely a political issue that is it. Also try to understand that no body follow others blindly until and unless they are convinced, I dont know what you think about others at least I believe every body think well before taking a stand on each and every thing. Also it is only your assumption that all the others who ever had changed their mind is only because of the Pappans who are against ezham, But I dont think so. But in most of the hearts of (at least all the tamils) we wanted piece in Srilanka and tamilians should be happily live there and I am praying for that.

  4. Regarding the reason for brining my child to India, let me clarify I have no problem in explaining the attrocities to my child and in fact my father had explained the attrocities done by his elders to the Dalit community with kuttravunarchi (but I wonder how could you find fault by reading in between the lines without even having an idea what I am trying to say, it explains how you start finding fault just because I born in the community not sure whether you would have done that if I belong to any other community, I leave that to you to think and decide and be honest to yourself and I am not expecting a feedback for this). I have also asked why did they do it and he clearly said it is the mistakes of the elders. And definetely tell the same to my kid as well and I do not have any hesitation towards it as what ever happend is happend and it is true and nothing to hide. Then I started to make more Dalit friends volunteerly (not even before I had few dalit friends and I started making more friends). But the actual reason why I do not want to send him to india (esp to Tamilnadu) is the same attrocities is being done to the Pappans now even if they are good except the physical harrasment and I faced it many times in my life. (but it is mostly done by the BC, MBC community). So my worry is my kid will wonder why he is being harrassed by others and he will start developing the inferiority complex. Even I had the inferiority complex until recently for the reason created not because of me.

  5. I dont know who is Murali, as per my earlier statment no body has the right to scold others for a reason for having a difference of opinion, if he has done that then it should be condemned and removed after specifing that it should be clearly avoided. If they are still doing it then it should be taken appropirately.

  6. Not sure of his earlier writings I started following his blog quite recently but I can definetely say we need a person like him to bring the community back to normal, but I have difference of opinion only in the way the articles are generalising it to Pappans (even if you say a word that there are few Pappans). Why cant he address it to all persons? Even if majority of them are Pappans I believe there are others also and you can also write to them in general. It is not necessary to address only to Pappans.

  7. You have specified about suyajathi abimanam, for me is concerned even opposite jathi veruppu or suyajathi veruppu also should be removed. I am going through almost all the blogs in tamilmanam / tamilish for past few months and realized that when ever a different thought is given by a person on these types of articles pertaining to the worst caste system in India I see a trend that if the opposite thought holder is a Pappan then he had been clearly scolded in bad words and if he is not a Pappan then he had been addressed as pappaniya adivarudi, does it mean who ever is having a opposite view should not be allowed then there is no point in writing a blog instead write a book, create a cd and should keep quite so only who ever supports it will read/hear and others are not bothered.

  8. Also realized that most of the bloggers who are writing the blogs are assosiated with some party/group and try to force their view in an inappropriate way and I do not belong to any party, group or Jathisangams. May be because I am not agreeing with the points of any party or group in that matter as I have my thoughts. Similarly I have several points which I could agree with Mathimaran and this point I could not agree.
  I have read some where about the bible quote “Forcing others with your own thought is also a violence”. But this is what happening by the way I expressed in my point 7 (about scolding Pappan and Pappaniya adivarudi)

  9. Regarding the dismantling the jathi sangams I do agree with your points and as you suggested it is not reuquired to start from Pappans rather we can start it as a whole that none of the caste/religon should have a sangam as a whole. If you still want to start it only in the order you have specified I do not have any objection. But unfortunately I dont think I can lead as I clearly do not have any language power (mozhi alumai like mathimaran or other leaders). How ever if a person like Mathimaran starts on this I am more willing to support by all possible means I can on this point even though I have difference of opinion on few other thoughts.

  Finally a point to Mathimaran: Regarding your words

  என்கிறவர் “ஜாதி வெறிக்கு ‘நான் தமிழன்’ என்று பெயர் வைத்திருப்பது அதனினும் கேவலம்” என்ற கட்டுரைக்கு என்னை கண்டித்து பின்னூட்டம் அனுப்பியிருந்தார். அதை மறுத்து, கண்டித்து ராயலசீமா மகேந்திரன் எழுதி அனுப்பியிருந்தார், அது இது தான்:

  Aiyya don’t take my previous comment as “Kandithu” rather I request you to take just as my thought and I believe you have all rights to write what ever you want, how ever I just wanted to express that just because of generalizing it as Pappans (not only here in most of the places) the Pappans who ever is genuine start avoiding it. To me is concerned I have already stopped reading few of the blogs just for this reason like Vinavu, tamiloviya and few others. The main reason is in their blog it clearly express the hatred towards the brahmin community by asking few question to others and cornering them and starting their personal abuse.

  I respect your blog because most of your concerns are valid and the thoughts you put forward is with your clear views. If you start allowing others to abuse in your site, then I will simply ignore it going forward. So instead of changing the mind of a Pappan to become normal you will end up creating just another brahmin oppsing community which will create another suppressed community named Brahmins. And honestly this has already started happening and I faced it in my life several occassions. If you say this has what happend to us earlier so we will do it. Then please go ahead I have noting more to say and I will forget coming back to India and get settled somewhere else for my peace of mind.

  PS: I am not expecting a response to it, as these are just my thoughts which I wanted to put in front. If you feel I am reasonable please consider it while writing otherwise just ignore it and go ahead with your writings as usual. I will be reading your new blogs and may read this blog until it appears in tamilmanam / tamilish and if it gets removed then I may not follow this.

 3. சிறப்பான பதிவு, இன்னும் பார்ப்பனீயத்தை விளாசியிருக்கலாம்.

  பார்ப்பன நாயே, பார்ப்பான் ஒழிக போன்ற வார்த்தைகளை மதிமாறன் ஒருபோதும் சொன்னதில்லை. மதிமாறனின் பதிவுகளில் விவாதிக்க வருகிறவர்களில் சிலர்தான் இது போல் “கீழ்த்தரமான வார்த்தைகளைப் பயன்படுத்தியுள்ளனர்.”//

  கீழ்த்தரமான வார்த்தைகள் என கூற முடியாது.யாரை எதற்காக குறிப்பிடப்படுகிறது என்பதைப்பொறுத்தே அது கீழ்த்தரமா அல்லது இல்லையா என்பது தீர்மானிக்கப்படுகிறது.
  உதாரணமாக சங்கராச்சாரியை ஊத்தை வாயன் என்பதோ அல்லது அவன் “தலித்தெல்லாம் குளிச்சுட்டு கோயிலுக்கு வரவேண்டும்” என சொல்லும் போது பார்ப்பன நாயே என சொல்லுவது தவறல்லவே.

  யாரை எதற்காக சொல்லுகிறோம் என்பது இங்கு என்பது முக்கியமே

 4. Mathimaran, Ondru marandhu vitten… ennaiyum poruttaga eduthukkondu marmozhi alithadharkku mikka nandri.

  PS: In my office tamilfont typing is not working. Apologize.

 5. Parpaniyam should be eradicated from the society. No body wants to attack brahmins. We all are, including mathimaran are agaist to Parpaniyam and not against brahmins. But unfortunately, most of the brahmins, have that mentality. As Mahendran said, most of the brahmins will show their true color and racism. They show them as sadhu. But they make others to fight for them. That is nothing but Sindu mudichi vidurathu. Non brahmins higher casts are well utilized by brahmins to supress dalits. That is the basic idealogy behind Varnasrmam. In the recent past history, Vedhanthi spoke against Karunanidhi and showed their true violent nature. Narendra Modi and Kalyan Singh are not brahmins. But they were well utilized by brahmin cheifs in BJP for their political Gain. I think people who understands Periyar and parpanism can only understand this well. Periyar opposed Rajaji for his parpaniyam. but at the same time he had very good friendship with him. The same way i treat my brahmin friends. We need to educate them as well and eradicate parpaniyam from them as well. Even they are also slaved internally within parpans by many classification. The biggest problem in our society is who can say about all these things. As me being Muslim, if i talk about this, most of the time the subject turns as hindu vs muslims. Brahmins takes that advantage and change the entire agenda. Beaware and dont try to give some religious color to my views. I am sorry – i am not good in tyoing in tami.

 6. Aiya, I have written a big explanation yesterday, not sure why that has been removed. If any of the details were not suppose to be displayed I have requested you to remove it. But I dont think all of my explanations are wrong.

  If I have answered all of your queries and you have removed it purposefully then I really have a doubt on your intentions.

  Let me know bother about this, Since you have removed my answeres I assume you are very well aware of the fact and you are just doing this just for the purpose of creating hatredness and nothing else with a clear agenda.

  Thanks for revealing it by removing my answers.

 7. Apologize for some reason my replies were not appearing initially so I have put my last comment. Kindly remove it.

 8. Dear Kalagam,

  I saw your reply, If a problem is created because of caste (by Pappans) we can very well oppose it by specifying the caste, how ever that too identifying him and assosiating with the caste. But generalising it all the people in the same way is not a good practice. I too agree Mathimaran is not writing like that. What I am trying to say is in the replies there are entries which are generalising all of the persons (esp Pappans) which also his responsibility to remove it.

  சங்கராச்சாரியை ஊத்தை வாயன் என்பதோ அல்லது அவன் “தலித்தெல்லாம் குளிச்சுட்டு கோயிலுக்கு வரவேண்டும்”
  என சொல்லும் போது பார்ப்பன நாயே

  Even in the above I do not have anything to say on scolding him as “ஊத்தை வாயன் ” that is between you and him. But I do not see a difference between the words “தலித்தெல்லாம்” and “பார்ப்பன நாயே “. Here what way you are different between him? But again here I am not concerned even about that, but just wanted to highlight your double stand here. By doing this finally all the Pappans are getting harrassed by others.

  Also because of this another problem is other caste who are also doing the discriminations are just putting fault on the Pappans and continuing this activity. Which actually dilute the effort your are putting on removing the discrimination.

  Please do not tell me that this is not happening, it happend to me several times.

 9. Dear friend Divakar,

  I read your comment for the posts of brother Mathimaran. I want you to be genuine and I can understand that you are very frustrated by criticizing Brahmins and dominating caste in com Mathimaran’s post instead understanding the reasons for condemning them.

  Honestly if you don’t like the caste, then think why some particular people (u?) are still having holy thread in this modern IT (Intellectuals) era. Is it not showing and label their caste with society?
  Then how do you ignore the talks about caste when Brahmins want to show their caste? (U should not say we also can wear if we like!)

  Why the particular people blocking the ways to people to pray in their mother tongue in holy (Chidambaram) temple? (Who are the particular people?)

  who did form wall in uththapuram and who were inspiration for caste?

  Remember which caste you and family members are married in.

  Honestly realize about you whether aren’t you like/belong to the particular caste or not?

  Do you think that com mathimaran and others, who are talking about atrocities of caste, are blabbering about caste for their own benefit like dominating caste party leaders?

  I’m very much understood you are not interested to atrocities of caste gets growth.

  But at the same, why are you frustrated when exposing ugly face of caste if you are really not like the caste?

  Only it shows your caste is tagged on you. You can ask me that we also tagged the caste in our mind.

  First, stop your views to measure up on the dalit party’s speech, demands with comparing other dominating castes.

  When the people are browbeaten by the caste, simply you cannot ignore their demands in the name of other caste’s demand instead downtrodden people demands.

  Because, many intellectual are having the mindset and preaching that the people should stop talking about caste.
  So when dalits talks about the atrocities of others caste, intellectuals ignore it in the perceptive of balancing the caste. In your perspective their demands and sound seems caste fight. But it should not be compared in same way.

  We the people & com mathimaran are talking about the people who are affected by the name of caste. But like you minded people simply say we are also talking about caste. If I talk like “my caste should rule the nation since we are from royal origins class and others community should serve for us. MAKKALE THIRALUNGAL”, Then you can slam us for creating caste problem. But we sound for the people who are whacked by name of caste.
  How can you have same vision for the sound of dominating caste and Dalits?

  When the dalits fight for the rights with dominating caste, Intellectuals are simply flout their struggle and name it as caste problem. Yes of course in your perspective its caste problem but for what we demand? These are struggle for their rights. So we say you like minded people do not criticize their struggle even though not supporting their rights by your intellectual common perspective.
  Because, your common perspective hides the struggle of Dalits and simply as caste problem.

  Who were & are forming (fire) wall from the society for not entering into?
  Who were the role models for forming wall for other dominant caste people?
  who are they?

  இப்படி சாதி எனும் “contact” இல்லாத லென்சை தானும் பொருத்தி மனிதனுக்கும் சாதி பார்வையை கொடுத்து அழகு பார்த்தவர்களை “பார்ப்பனர்” இல்லாமல் வேறு எப்படி அழைப்பது?

  தோழமையுடன்,
  உங்களின் தோழன் – வேந்தன்.

 10. எனது உணர்வுகளை தன்னுடைய வலைப்பக்கதில் வெளியிட்ட நண்பர் மதிமாறன் அவர்களுக்கும் கருத்து தெரிவித்த நண்பர்கள் மொஹிதீன் மற்றும் வேந்தன் ஆகியோருக்கும் எனது நன்றிகள்.

  திரு. திவாகர் அவர்களே, தோழர் மதிமாறன் என்னுடைய உணர்வுகளை தனது வலைப்பக்கத்தின் வழியாக அனைவருக்கும் கொண்டு சேர்த்திருக்கிறார். தொடர்ந்து அவருடைய தளத்திலேயே எனது கருத்துப் பரிமாற்றங்கள் வெளியிடப்பட வேண்டும் என்று எதிர்பார்ப்பது நியாயமில்லை. வெகு விரைவில் நானே ஒரு வலைப்பக்கத்தைத் தொடங்க உள்ளேன். இங்கே தாங்கள் கேட்டுள்ள கேள்விகளை என்னுடைய வலைத்தளத்தில் நாகரிகமான பதில்களுடன் சந்திக்க காத்திருக்கிறேன்.

  நன்றிகளோடு,
  ராயலசீமா மகேந்திரன்

 11. //தோழர் மதிமாறனுடன் நேரடியாகப் பழகும் வாய்ப்புள்ள எனக்கு இன்று வரை அவர் என்ன சாதி என்பது தெரியாது. தெரிந்துகொள்வதில் எனக்கு ஈடுபாடும் கிடையாது. அதே போல அவரும் என்னுடைய சாதி அடையாளங்களைக் குறித்து தெரிந்து கொள்ள முயன்றதில்லை. நம்மோடு பழகுகிறவர்களின் சாதியை அறிந்துகொள்ளும் குணத்தை முதலில் கைவிடுங்கள்.//

  நான் பிறப்பால் பார்ப்பன சாதியைச் சேர்ந்தவன். மதிமாறன் சாதி பார்க்காமல் என்னுடன் இணைந்து போராடுவாரா? அல்லது பிறப்பால் பார்ப்பனன் என்று அதற்கே உரிய முத்திரையை குத்தி எனது கருத்துக்களை அவதூறு செய்வாரா?

  மதிமாறன் தளத்தை தொடர்ந்து படித்து வருபவன் நான். //நம்மோடு பழகுகிறவர்களின் சாதியை அறிந்துகொள்ளும் குணம்// அவருக்கு மிக அதிகமாகவே உண்டு என்பது நான் கண்டு கொண்டது.

  சாதி பாக்காதவன்

Leave a Reply

%d bloggers like this: